Главная > Новости > Колоритному дворику на київському Подолі загрожує «реставрація»

Колоритному дворику на київському Подолі загрожує «реставрація»

В Києві, в будинку по вул. Хорива, 18 (садиба Солтанова), за яким знаходиться колоритний дворик старого Подолу, почалися роботи, які виконавці називають «протиаварійними». У міській владі додають, що після цього почнеться реставрація будинку. Однак проект, за яким все це відбувається, викликає сумніви у захисників архітектурної спадщини.

Небайдужа громадськість висловила припущення, що будинок можуть цілком знести. Але в Департаменті охорони культурної спадщини КМДА заявили, що це не відповідає дійсності, і двоповерховий будинок, який входить до комплексу садиби Солтанова на Подолі, насправді планують усього лише реставрувати.

В Департаменті додали довідку з приводу реставрації цього будинку. Зазначається, що Консультативна рада з питань охорони культурної спадщини у липні 2021 року схвалила концепцію реставрації корпусу по Хорива, 17, у листопаді погодили проєкт протиаварійних робіт, а у грудні видали дозвіл на протиаварійні роботи.

Реставрацію мають завершити за 1,5 роки.

Роботи, як відзначається, ведуться за рахунок інвесторів, яких у КМДА назвали «соціально відповідальними». За даними Подільської РДА, власником будівлі є ТОВ «Езон», роботи веде асоціація «Реконструкція фундаментів і санація стін». Сам будинок є щойно виявленим об’єктом культурної спадщини (статус, що передує надання будівлі статусу памʼятки місцевого значення). Дозвіл на виконання робіт дійсний до 01.12.2022.

Виявилося, що після усіх цих робіт споруда зміне зовнішній вигляд: згідно з візуалізацією проєкту реставрації, яку виклала КМДА, головим нововведенням будуть два мансардні поверхи, а на даху планується сад-тераса.

Садиба Солтанова складається з комплексу будівель (Хорива, 18, 18А, 18Б), які розташовані на розі Хорива та Межигірської. Комплекс звели за проєктом архітектора Мартіна Клуга в стилі неоренесанс. Як зазначає дослідник Антон Короб, цей тісний простір внутрішнього двору, що нагадує Одесу та єврейські містечка Правобережної України, утворювали будинки колишньої садиби купця Євгена Солтанова.

Найстарішим у садибі і є вказаний флігель з боку вулиці Хорива. Короб зазначає, що флігель може бути збудований ще у 1860-і рр. Первісно дерев’яний, він був на поч. ХХ ст. обкладений цеглою. З боку двору мав (і ще частково має) галерею, обкладену пізніше радянською цеглою.

Фото: С. Торопов

Візуалізація проекту