В селі Приозерне на Рогатинщині (Івано-Франківська область) стоїть колись розкішний палац родини Реїв (1882 р.) Вже 10 років він руйнується, хоча має власника-іноземця. Той мешкає в Британії, а коштів на ремонт, як виявилося, не має.
Палац збудований львівським архітектором Юліаном Захаревичем. Реї мешкали тут до початку Другої Світової війни. Останній граф — Людовік — емігрував до Парижу.
Із приходом радянської влади садибу використовували як свинарник. У 1955 р. у ній розташували психлікарню, пізніше — гуртожиток зооветеринального технікуму. Палац слугував і однорічною школою. Зрештою, у пізній радянський період його та доколишній парк внесли до переліку пам’яток архітектури.
У 1995 р. садибу передали у користування Українській православній церкві Київського патріархату. Там влаштували жіночий монастир. Згодом у 2005 році церква стала безпосереднім власником споруди. Проте через три роки вирішила виставити садибу Реїв на аукціон і продала за 350 тис. грн. Приватні власники будівлі декілька разів мінялися.
У 2008-09 рр. до садиби приїжджав нащадок роду Реїв, який хотів створити тут центр міжнародних зв’язків діаспори. Проте втілити це не вдалося.
Місцевий активіст Володимир Марунчак дізнався, що споруду ще до 2012 року викупив якийсь англієць на ім’я Джеймс. Він планував тут до Євро-2012 зробити тут готель, який мав вигідне розташування – на межі трьох областей. Проте не встиг і справу закинув.
На той час в будівлі перекрили дах, який протікав. Але загалом споруда невпинно руйнувалася, а територія довкола ставала хащами.
Й допоки будівля перебуватиме у приватних руках – держава не може проводити тут жодних реставраційних чи ремонтних робіт, пояснив начальник управління культури Івано-Франківської обласної державної адміністрації Володимир Федорак.
Чиновник додав, що британський власник так і не уклав із управлінням необхідні документи. Виставити садибу Реїв на аукціон теж неможливо. Проте шанс у споруди є – необхідно віднайти нового покупця і підписати із ним договори. Чинний власник віддати споруду згоден, хоч із труднощами веде справи через постійне проживання за кордоном.
Джерело: Frankivsk-future
Фото — А. Бондаренко, «Україна Інкогніта»