Неофіт з дитинства хотів бути схимником-відлюдником, але батьки виховували його, як звичайного хлопця, навіть женити надумали. Неофіт страшно перелякався й утік в монастир. У 1152 році, у віці 18 років, він постригся у ченці, і з того часу весь час намагався знайти якусь печеру, чи дупло яке, щоб усамітнитися в молитвах. Надовго. Але йому забороняли, аргументуючи це його молодістю. У 1159 році недалеко від Пафоса, в горах, він знайшов нарешті печеру, в якій раніше жив відлюдник, і сам поселився у ній. Через деякий час він розширив своє житло до трьох печер. Про нього дізнались люди, й почали нести їжу, приходити за порадою і мудрим словом. Неофіт став дуже відомим, тому йому надали ранг священика і змусили взяти учнів. Ось так, за 10 км від Пафосу, з’явився печерний монастир. Сталося це у 1170 році. У 1187 році Неофіт написав монастирський статут, ще через 10 років – видовбав собі нову келію, в якій і прожив до смерті, а помер аж у 1224-му, у віці 90 років, 60 з яких він провів самітником у печерах та одиночних келіях. Неофіт Затворник став першим святим Кіпру. Після канонізації отримав ім’я – Неофіт Кіпрський.
До монастыря от Пафоса 10 км относительно неплохой дороги. Ближайший населенный пункт — село Тала, хотя в путеводителях обитель приписывают к достопримечательностям Пафоса. В общем, монастырь мало чем отличается от большинства скально-пещерных монастырей греческого типа. Пещеры-кельи, несколько храмов, колокольня (одна или несколько), невероятный уют и красота природы.
Главный монастырский храм — католикон, или собор — был возведен в начале 16 века и освящен в честь Богородицы. Интересно, что в то время Кипром правили венецианцы, поэтому собор имеет вид венецианской базилики. Главной монастырской святыней является пещерная церковь, выдолбленная самим Неофитом — место его уединения. Там сохранились настенные росписи и фрески, которые были созданы уже после смерти святого. Вход в пещеры платный — 2,5 евро. Еще в монастыре есть музей, тоже довольно интересный.
Монастырь святого Неофита очень популярен среди паломников и туристов, поэтому лучшее время для его посещения – «несезон». От Пафоса в монастырь курсирует рейсовый автобус.
Текст и фото Романа Маленкова.