В Мелітопольському районі Запорізької області, біля села Мирне, стоїть 12-метровий кам’яний пагорб, який сміливо можна відносити до головних пам’яток України. Пам’яток, як природних, так і антропогенних. Це Кам’яна Могила. Пагорб має площу 1,6 га і складається з окремих кам’яних (пісковикових) блоків (їх близько 3 тисяч). Між блоками є достатньо великі щілини та печери, які нині засипані піском, а колись були житлом та святилищем давньої людини. На стінах печер та гротів збереглися понад 1000 петрогліфів — наскельних малюнків, які за кілька тисячоліть створили люди — мешканці місцевих степів та кочівники. Найстаріші малюнки датуються 24 тисячоліттям до нашої ери, наймолодші — 11–13 століттями нашої ери. Це єдине місце у світі, де збереглися петрогліфи такого широкого часового діапазону.
Кам’яна Могила відноситься до чудес України. Це один із найбільших мегалітичних храмів у світі.
Насправді це не могила — могилами українці називали кургани в степу, в яких були поховані очільники кочових народів. З часом почали називати могилами усі степові пагорби, тому й Кам’яна Могила, стала могилою.
У 2006 році Кам’яну Могилу додали до Попереднього Списку ЮНЕСКО за наступними критеріями:
Критерій III. Об’єкт має унікальні свідчення про культурні традиції та артефакти давньої цивілізації, яка зникла.
Критерій VI. Об’єкт безпосередньо пов’язаний із подіями або живими традиціями, з ідеями або з віруваннями, з художніми та літературними творами видатного універсального значення.
Історія та сучасність
14–12 мільйонів років тому Сарматське море, яке тоді займало територію Чорного, Азовського, Каспійського морів та українських степів, сформувало значні піщані відклади. Пізніше море пішло, до піщаних відкладів додалися червоно-бурі глини, насичені залізом та марганцем. Ще пізніше, коли танув Дніпровський льодовик, давня долина річки Молочної наповнилася водою і вимила пісковиковий моноліт, який з часом денудував, утворивши тисячі плит. Так утворилася Кам’яна Могила.
Гроти та печери, які утворилися між плитами, виявилися дуже зручними для давньої людини. Щоб жити тривалий час, тут було небагато місця, а от для обрядових та культових потреб — кращого місця для святилища годі й шукати.
Багато людей вважають Кам’яну Могилу «місцем сили» і кажуть, що вона заряджає енергією. Сюди приїжджають представники різних біоенергетичних напрямків. Сюди приїжджав тибетський лама, відмічаючи особливий тутешній зв’язок між земною природою і космосом.
Нинішня Кам’яна Могила — це Національний історико-археологічний заповідник. Тут збудовано музейний корпус, є декілька показових археологічних розрізів та прекрасна колекція кам’яних баб — монументальних скульптур, які в скіфські та половецькі часи встановлювали на курганах.
Текст та фото Романа Маленкова.