БАЙРАКИ (Герцаївський район, 1,9 тис. мешканців) вперше згадуються в документах 1633 року під назвою Могашешти. А вже у 1646 році власником села Стефаном Холбаном побудовано церкву. І не просто церкву, а найбільший з сільських храмів на всій території південно-східної Буковини. Церква Різдва Богородиці збудована з цегли у характерному для Буковини і північної частини Молдови стилі і має форму трилисника з конхою вівтаря та двома бічними ризалітами. Стіни церкви позбавлені декору за виключенням підкарнизного фризу з дрібними нішами, заповненими розписом. Храм виділяється високою дзвіницею над бабинцем та невеликими верхами над навою і вівтарем.
На особливу увагу заслуговує величезна дзвіниця висотою 48 метрів, яка стоїть окремо від церкви. Вона молодша за храм: її взвели протягом 1848 – 1851 років. Дзвіниця є так само цегляною і має три яруси, нижній з яких прорізаний аркою і слугує основним входом на церковне подвір’я. Другий і третій яруси вертикально розчленовані іонічними пілястрами.
Розписи на фризі:
Ктиторський надпис на дзвіниці:
Ще раз церква:
Крім церкви Різдва в Байраках можна оглянути Байраківський парк, закладений у 1886 році, якій вважається одним з найкращих з сільських парків на Буковині.
Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров) andy_babubudu