400 років славетної перемоги! 2021 рік
Саме в ці дні, чотири століття тому, українські козаки врятували Європу.
І це не гучні слова, а об’єктивна реальність, яку не здатні заперечити ні московські, ні польські історики, але так мало знають про це пересічні українці.
Вся Україна мала б святкувати ювілей, напевно, найважливішої військової перемоги в історії, яка була вирішальною не лише для нас, а більше для всієї Європи.
Мала б святкувати, якби у нас була українська влада, а населення було б громадянами, які знають і шанують свою історію. Але тоді б і Україна була іншою.
До ювілею підготував сюрприз і дарую країні нове, невідоме у нас джерело, яке розповідає про Хотинську війну 1621 року.
Видане в Парижі відразу після її закінчення, 15 листопада 1621 року.
Автор Abraham Saugrain (1567-1622) – книговець, що народився в Ліоні, в 1587 році перебрався в Париж, в якому з 1595 року зажив собі славу видавця інформаційних листів, які розповідали про події у Парижі і Франції, а також і найбільш важливі міжнародні. Саме такою була Хотинська війна 1621 року, про яку він встиг розповісти, як про одну з останніх в своєму житті: “Нещодавня велика і пам’ятна поразка 150000 турків від християнської армії”.
Цей документ був виданий за словами польського очевидця, відразу за свіжими результатами та емоціями, а тому містить в назві ще і: “Із втечею Султана, Великого Візира, втратою їх обозу, наметів, прапорів, артилерії і багажу”.
В тексті названі учасники війни: турки і татари (Turcs & Tartares) – з одного боку, яким протистояли поляки і козаки, а також невеликий загін німців (Pologne & Quosaque & Mousqueterie Allemande; характерно, що поляки і козаки розділені та не сприймаються французами як громадяни однієї країни, навіть в 1621 році).
Згадані в тексті і московити (Moscouite; ще раз нагадую, що це єдина правильна назва, яка фігурує в абсолютній більшості джерел). Які були зацікавлені у цій війні “і стояли великою армією на кордонах” країни козаків, але так і не встигли вступити в неї, чекаючи перемоги турків. І виправдовували своє розташування на кордонах: “боялись, що татари нападуть на них” 🙂
Фото: Нове, невідоме українській науці джерело про козаків. Та ще і самого 1621 року, та ще і французьке (Париж)!
Наукове відкриття! Яке дуже важливе для Україні і нашої історії.
В тексті розповідається про те, що турки в першу чергу прагнули атакувати козаків. Ті ж погодились на таке невигідне, здавалось, положення, мужньо витримували атаки і здійснювали з першої лінії рішучі вилазки і контратаки:
“Напад здійснюватиметься на Козаків, ті вдаватимуть, що зазнали поразки… але зможуть зробити легкі вилазки, щоб битись з великою армією… турки зустрінуть там великий опір, що зменшить їх армію, але це не коштуватиме багато згаданим Козакам. Затвердили такий план”. А також тут згадується про те, що “Козаки контратакували і забрались глибоко в намети ворога, злякавши Султана… і якщо б не наказ польського керівництва відступити, то забили б ще більше турків”.
Автор: Ігор Полуектов