Турятка

На північ від Верхніх Синівців розташоване велике село ТУРЯТКА (Глибоцький район). В селі збереглося два храми: мурований і дерев’яний, а також колишній панський маєток.

Майже на початку села при дорозі знаходиться одна з найстаріших безкупольних церков Буковини – Успенська церква, зведена у 1718 році з цегли. Храм має прямокутний план з напівкруглим вівтарем. Над бабинцем височіє двоярусна квадратна в плані дзвіниця з бароковим завершенням. Стіни церкви гладкі, пронизані напівкруглими нішами, кути підкреслені плоскими лопатками та завершені карнизовими тягами.

На західній околиці села знаходиться ще одна, більш пізня за віком, Архангельська церква (1796 рік). Первісно це була звичайна дерев’яна церква архаїчного «хатнього» типу, проте під час ремонтів вона втратила свою автентичність: стіни були частково відштукатурені і пофарбовані у коричневий колір, а дах вкритий шифером.

До інших старожитностей Туряткі відносяться житловий будинок 1718 року та колишній панський маєток, в якому до 1940 року проживав місцевий пан Строй. Після встановлення на Буковині радянської влади в будинку розміщувалася прикордонна застава. Сьогодні тут працює сільська поліклініка.

У 2006 році в Турятці споруджено пам’ятник жертвам тоталітарного режиму: мешканцям, які були депортовані та відправлені на каторжні роботи на будівництво Онезького каналу. Планується відкриття пам’ятника 42 євреям, розстріляним нацистами під час Другої світової війни в урочищі “Біля Шнайдера”.

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)                          [info]andy_babubudu

48.048136, 26.143341 Дивитись на мапі Google Maps