Новомосковськ. Самарський Пустинно-Миколаївський монастир

У минулі вихідні зробили невелику подорож по знаменитих місцях Новомосковщини, під час якої відвідали Самарський Пустинно-Миколаївський монастир, Новомосковський Свято-Троицький собор і ще декілька цікавих об’єктів.
Пустинно-Миколаївський монастир розташований недалеко від Новомосковська в листяному лісі на острові, який утворюють річки Стара і Нова Самара .Час заснування монастиря точно не може сказати ніхто.
За одними даними, монастир був заснований в 1602 році насельником козацького Києво-Межигірського монастиря ієромонахом Паїсиєм. По інших – в 1672-1688 рр.
Проте в грамоті польсько-литовського короля Стефана Баторія у 1576 році згадується «місто Самарь з монастирем і перевозом». Таким чином, є підстава вважати, що монастир існував і раніше.

Монастир був найголовнішою святинею запорожців, знаходився в залежності від Запорізької Січі, і вважався оборонним.
У 1736 році під час турецької війни монастир був укріплений ретраншементами. З 1791 року монастир, як найближчий до Катеринослава, призначений місцеперебуванням архієреїв (заміським архієрейським будинком). Обитель виявилася надійним форпостом запорожців в російський-турецьких війнах 1735-1739 і 1768-1774 рр. Під час останньої з них монастир поселив безліч полонених татар і турок. З ними обходилися так добре, що багато хто з них прийняв в обителі хрещення, а деякі, після закінчення війни, і чернецтво.


Головні святині – Ахтирськая ікона Божієй Матері, іменована “Самарською” і ікона св. Миколи Чудотворця. Храми: Миколаївський з притворами св. Киріка і Іуліти.
За часів радянської влади в ньому відкрили будинок пристарілих, потім інтернат для розумово відсталих. У 1993 році відроджений прихід в будівлях монастиря, через два роки – знов відкритий як жіночий монастир.

12 березня 1998 Священний Синод Української Православної Церкви на підставі доповіді Ірінея, Архієпископа Дніпропетровського і Павлоградського, перетворив Свято-миколаївський пустинний жіночій монастир Свято-миколаївського приходу в чоловічий Свято-миколаївський пустинний монастир і затвердив намісником ієромонаха Досифея (Савелова) із зведенням його в сан ігумена.

Як і більшість архітектурних пам’ятників України, монастир знаходиться в плачевному аварійному стані.

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)                          [info]andy_babubudu

Читайте ще про Новомосковськ:

Новомосковськ. Свято-Троїцький кафедральний собор

48.631115, 35.285736 Дивитись на мапі Google Maps