Дендропарк Веселі Боковеньки

Весе́лі Бокове́ньки — дендрологічний парк загальнодержавного значення в Україні. Розташований у межах Долинського району Кіровоградської області, біля села Веселі Боковеньки. Площа 109 га (з селекційно-дендрологічною станцією — 543 га). Заснований 1893 року, сучасний статус — з 1960 року. Текст тут і далі – Вікіпедія.

Парк закладено 1893 року М. Л. Давидовим за проектом українського художника-пейзажиста І. В. Владиславського-Падалки. У будівництві парку брав участь відомий паркознавець О. Є. Регель, консультували роботи академік Г. М. Висоцький та дендролог Є. Л. Вольф. Лісові посадки проводились під керівництвом губернського лісничого О. О. Яцкевича. Власник парку М. Л. Давидов працював над його створенням протягом 30 років. Парк облаштований у ландшафтному стилі, було посаджено бл. 250 різних видів і форм деревно-чагарникових порід на берегах річки Весела Боковенька на площі 109,3 гектари. На території парку створено також мальовничий став з острівком.

У 1916 році М. Л. Давидов подарував парк Російському географічному товариству. В 1930 році дендропарк був переданий Українському науково-дослідному інституту агролісомеліорації, який 1934 року організував у парку опорний пункт. Була розпочата робота з випробовування екзотів у лісових культурах і полезахисних лісових смугах та селекції цінних порід — дубів, горіхів, ліщини, тополі. Роботи з селекції горіха волоського очолив Ф. Л. Щепотьєв та продовжив П. П. Бадалов, який вивів зимостійкі, урожайні, швидкорослі гібриди горіхів та зимостійкі крупноплідні, а в ряді випадків — тонкошкаралупні форми фундука.

У 1960 році парк набув статусу пам’ятки садово-паркового мистецтва. У 1993 році на честь століття з часу заснування, дендропарку надано ім’я його засновника — М. Л. Давидова. У вересні 1999 року підприємство було передано до складу Кіровоградського обласного управління лісового господарства. З лютого 2007 року установа отримала назву Дослідно-селекційний дендрологічний лісовий центр «Веселі Боковеньки». Є складовою частиною Веселобоковеньківської селекційно-дендрологічної станції.

Поруч з парком розташований ботанічний заказник «Боковеньківська балка».

Фото Максима Назаренка, текст Вікіпедія.

48.218909, 32.856357 Дивитись на мапі Google Maps