Кіровоградська область

Кіровоградська область розташована в центрі України, між річками Дніпро і Південний Буг, у південній частині Придніпровської височини. Площа – 24,6 тис. кв. км, 4,1% території України. Межує з Вінницькою, Дніпропетровською, Миколаївською, Одеською, Полтавською, Черкаською областями. Наявне населення – 1152,9 тис. осіб, 2,4% від населення України, у тому числі: міське – 706,9 тис. осіб; сільське – 446,0 тис. осіб.

Адміністративний центр – Кіровоград. В області 21 адміністративний район, 4 міста обласного підпорядкування (Кіровоград, Олександрія, Світловодськ, Знам’янка) та 8 районного підпорядкування.

Кіровоградщина славиться археологічними пам’ятками, найцікавішими серед яких є  Трипільське поселення ІII тис. до н.е. біля с.Володимирівки Новоархангельського району, Чорноліське, Тясминське та Калантаївське укріплення-городища. Міста Кіровоград та Олександрія багаті на історико-культурні пам’ятки.

Основні рекреаційні ресурси на Кіровоградщині – оздоровчі (м’який клімат, мальовничі береги річок i водосховищ). Діють 3 санаторії та пансіонати з лікуванням, 4 будинки i пансіонати відпочинку, численні бази відпочинку, профілакторії та дитячі табори відпочинку. Окремо необхідно відзначити Дендропарк «Веселі боковеньки».

ajax spinner
Марко Кропивницький. Театр корифеїв. Початок

Марко Кропивницький. Театр корифеїв. Початок

 Марко Кропивницький – одна з ключових постатей української культури кінця ХІХ – початку ХХ століть. Своєю діяльністю він не лише сприяв творенню національного українського професійного театру, а й загалом суттєво вплинув на формування української ідентичності. Іще за життя його називали “батьком українського театру”. Він був мегазіркою свого часу, талантом якого захоплювалисся як глядачі ярмаркових […]
Морозне урочище Каскади. Фотогалерея

Морозне урочище Каскади. Фотогалерея

Ми вже писали про неймовірне урочище Каскади. Зараз публікуємо підбірку світлин, зроблених в морозний листопадовий ранок 2018 року.
Казкові скелі Лозуватки

Казкові скелі Лозуватки

В Кропивницькому районі нині дві Лозуватки. Нас цікавить та, що підпорядкована Компаніївській селищній громаді. Село не дуже старе, засноване у 19 столітті, було центром волості, а нині тут мешканців – близько 700 осіб. В селі пам’яток небагато – нам взагалі про них невідомо. А от поряд із селом є прекрасна геологічна пам’ятка – Лозуватські скелі […]
Іскрівка. Могила Савви Самодриги

Іскрівка. Могила Савви Самодриги

Біля села Іскрівка стоїть одинокий козацький хрест. На хресті напис: “Здесь почивает рабъ Божи Сава Самодрыга капитанъ войскъ Запорожского куреня Пашківского года 1783”. Тут козака називають капітаном, але то йому вже після скасування Січі такий чин приліпили. Справжнє ім’я було Сава Цибодрига. Він був полковником Орільської паланки Запорізького війська. Колись поряд стояв хрест на могилі […]
Урочище Каскади. Морозний ранок.

Урочище Каскади. Морозний ранок.

Ми вже писали про неймовірне урочище Каскад
Хутір Надія.

Хутір Надія.

«Ху́тір Наді́я» — державний заповідник-музей І. К. Карпенка-Карого (Тобілевича).
Долинська

Долинська

У 1873 році, на новозведеній залізничній гілці Знам'янка - Миколаїв, було засновано станцію Долинська. Назвали її так, за прізвищем поміщиці, на землях якої станція розташовувалась.
Братолюбівка

Братолюбівка

Нинішня Братолюбівка - село, в якому мешкає близько восьми сотень осіб. Воно лежить на трасі Кропивницький - Кривий Ріг.
Дендропарк Веселі Боковеньки

Дендропарк Веселі Боковеньки

Весе́лі Бокове́ньки — дендрологічний парк загальнодержавного значення в Україні.
Помічна. Водонапірна вежа Шухова.

Помічна. Водонапірна вежа Шухова.

Місто Помічна відоме насамперед своїм залізничним вузлом, у який сходяться декілька важливих транспортних гілок.
Червоновершка. Маєток Соколова-Бородкіна.

Червоновершка. Маєток Соколова-Бородкіна.

На Кіровоградщині збереглося небагато панських садиб. Але все ж вони є.
Кетрисанівка. Троїцька церква

Кетрисанівка. Троїцька церква

Село Кетрисанівка розташоване на трасі Кропивницький - Миколаїв, на 20 км південніше Бобринця. Виникло воно наприкінці 18 століття (1795 р.
Церква у Василівці

Церква у Василівці

В це село ми потрапили ну зовсім випадково - дорогою із Бобринця на Інгулецьке, звідки ми мали дістатись до урочища Монастирище.
Бобринець

Бобринець

Районний центр Бобринець розташований за 50 км на південь від Кропивницького. Нині тут близько 12 тисяч осіб, хоча ще на початку 20 століття в містечку мешкало більше 14 тисяч.
Урочище Шумок біля Бобринця

Урочище Шумок біля Бобринця

На Кіровоградщині, на захід від Бобринця, на північ від села Вереміївка (не впевнений, що село жиле), розташоване урочище Шумок. Це ландшафтний заказник площею 20,1 га.