Компаніївка (селище в Кропивницькому районі Кіровоградської області) нечасто згадується у розмовах про Марка Кропивницького, проте відіграла певну роль у його житті. Якби там свого часу усе склалося, Марко цілком міг би стати учнем кавалерійського училища і не легендарним драматургом, а якимось собі офіцером російської армії. Але не став.
Вид через річку Сугоклія Комишувата на колишню слободу Комишувату з Компаніївки. Тепер це одне селище (фото 2024 р.).
Мова про час, коли 9- річний Марко, після лихих дитячих поневірянь опинився в слободі Комишуватій. Тепер вона злилася з Компаніївкою, а колись була окремим селом на правому березі річки Сугоклії Комишуватої і належала генералу Бутовському. Для генерала родина Кропивницьких не була чужою. Він знав Маркових і діда, і бабу, і матір, і батька. Далі – Санта-Барбара.
Набережна Сугоклії Комишуватої в Компаніївці (фото 2024 р.).
Свого часу, у генерала Бутовського служив капельмейстером Іван Дубровинський (який насправді був не Іваном Дубровинським, і капельмейстерське діло освоїв вимушено, бо в дійсності був біглим з Росії кріпаком з панського оркестру і з чужими документами). Іваном Дубровинським його зробило кохання: роман іще в Росії з панською дочкою, яка від нього завагітніла і аби врятувати коханого від покарання, упросила реального капельмейстера у свого батька, віддати свої документи іншому. Тому було не жалко, він збирався помирати.
Вулиця Компаніївки (фото 2024 р.).
“Спалили” фальшивого Дубровинського вже в Україні. Буквально по схемі “паляниця”. Той хоч і видавав себе за місцевого, українською говорити не тямив. Але фокус у тім, що спалив його пан, який сам мав грішок: коханку з двома дітьми (хлопчика від себе і дівчинку – свою онуку – позашлюбну дитину свої доньки). Уклали угоду: фальшивий Дубровинський (і вже непоганий капельмейстер) отримує волю і гроші. Бонусом – дружину (чужу коханку) з двома дітьми. Дітей він іще додав їй згодом і своїх (5 синів і дочку), але коханим для неї не став. Ясно, що багато пив і помер від усіх цих бід. Хто дивився нещодавню прем’єру Театр Корифеїв “Перед волею”, впізнають цей сюжет. Так от. Ота сама панська коханка – це бабуся Марка – Уляна Дубровинська, а її названа дочка – мати Марка Кропивницького Капітоліна.
Все це сталося тут, в теперішній Компаніївці. Більше того, саме тут, молодий управитель з сусідньої Живанівки, Лука Кропивницький познайомився з дівчиною Капітоліною (її якраз мало одягненою люто бив батько). Закохався, одружився, а потім вона від нього втікла з гусаром.
Річка Сугоклія Комишувата в Компаніївці (фото 2024 р.).
Але ж мова про 9- річного Марка який опиняється в Комишуватій. Знаючи багато всього про родину хлопця, власник села гнерал Бутовський мав симпатію до нещасної дитини. Своїх дітей він не мав, був у поважних літах, тому вирішив влаштувати навчання здібного хлопця. За своїм прикладом, він хотів бачити Марка військовим і для того, підготувати до вступу в кавалерійське училище в Єлисаветграді.
Набережна в Компаніївці (фото 2024 р.).
Плани генерала були порушені приїздом в Комишувату його сестри з Петербургу. Та заперечувала проти такої опіки над чужою дитиною. Марко знову опиняється без належної уваги і піклування. “Цілими днями я байдикував: ходив в поле, дивився, як косять траву та жнуть хліб; бродив з слобідськими дітьми по болотах та рвав шпичаки й рогіз, помагав кучерам напувать і чистить коней; часто і подовгу пролежував я в якій-небудь із стань (конюшень) на попонах і слухав маріння кучерів про волю, розказні про відьом та про характерників… ” – згадував Марко. Присутність Марка у маєтку генерала стала небажаною.
Набережна в Компаніївці (фото 2024 р.).
Коли одна з дочок сестри Бутовського вийшла заміж за кірасира М. Бракера з Єлисаветграда, генерал розпорядився узяти до міста і Марка, аби влаштувати його до місцевого повітового училища. Так і зробили.
З Комишуватої Марко Кропивницький вперше приїздить до міста, яке тепер назване на його честь.
Коротше, заїдьте при нагоді в Компаніївку, вона багато пам’ятає.
Покровська церква в частині Компаніївки – Комишуватій (фото 2024 р.).
Млин в Комишуватій (район Компаніївки) (фото 2024 р.).