Морозівський та Костянтинівський вугільні розрізи

В Україні дуже великі поклади бурого вугілля, але нині вони не розробляються – а нащо? ми ж дуже багаті… Останнім зупинився Костянтинівський вугільний розріз – за борги підприємству перекрили подачу електроенергії.

Морозівський вугільний розріз розташований біля села Пантаївка. Колись тут поряд було село Морозівка, але після зупинки роботи на розрізі воно фактично зникло. Розріз наповнили грунтові води. Колір води вказує на її значну глибину та чистоту.

Буре вугілля видобувалося переважно відкритим способом – просто викопувався і заглиблювався кар’єр, а бо як їх частіше називають у вугільній промислововсті – розріз. Деякі розрізи були просто гігантськими, а вугілля видобуте у них йшло на брекет, для використання, переважно, у побутових цілях.

Найбільші площі серед буровугільних бачейнів України займає Дніпровський. Виявлено близько 200 родовищ і вуглепроявів бурого вугілля. Площа 150 тис. км². Розвідані запаси бурого вугілля бл. 3 млрд т, з них придатні для відкритої розробки 0,5 млрд т. Пром. центр видобутку – м. Олександрія. Пром. вугленосність пов’язана з палеогеновими відкладами в кристаліч. породах Українського масиву. Залягає вугілля у вигляді одного або кількох пластів потужністю від кількох сантиметрів до 18 м (основних — 2…6 м) на глибині 10 —120 м. Вміст вуглецю 60…69%, теплота згоряння 1800…1900 ккал/кг. Розробляється 9 родов., промислове значення мають 30 родов. Вологість вуг. 54-58%, зольність 15-30%, масова частка S 3-4%, нижча питома теплота згоряння (Q) 5,0- 9,2 мДж/кг. (із Вікіпедії)

Костянтинівський розріз розташований біля села Березівка. Він недіючий і затоплюється, але зараз з’явились спроби відновити його роботу. Розріз розташований на території підприємства і підійти ближче до техніки, яку спробують відновити, немає змоги.

Найбільшим підприємством Дніпровського буровугільного басейну є “Олександріявугілля”. На двох розрізах підпорядкованих колись цьому підприємству – найвідоміших, ми й побували. Це Морозівський і Костянтинівський – розрізи де покинули гігантську видобувну техніку, причому частина цієї техніки затоплюється (в Морозівському вода піднялася вже метрів на 20, в Костянтинівськму поки метрів три глибини).

Фото РОмана Маленкова

48.766712, 33.115282 Дивитись на мапі Google Maps