Головна памятка Феодосії – Генуезька фортеця знаходиться в старому районі – на Карантинному пагорбі, який підноситься в південній частині міста. Цей район був заснований ще в часи Генуезької імперії. Його назва на італійському «Quaranta giorni», що в перекладі означає «40 днів». Саме стільки часу підозрілі кораблі, які могли принести хворобу в місто, були на перевірці…
Друга за розміром після фортеці Салонік в Греції фортеця Кафа була однією з найпотужніших в Європі. Зараз мало хто знає, що зовнішня лінія оборони фортеці мала не одну стіну, а дві, і ними було захищено майже сімдесят гектарів землі.
Вежа Св.Климента (Климента VI)
Фортеця Кафа мала дві лінії укріплень: цитадель і зовнішню частину. Цитадель була зведена в 1340-1343 роках на крутих схилах довкола Карантинного пагорба і добудовувалася ще в протягом десяти років. Схили були первинною перешкодою для ворогів. Цитадель побудована з вапняку на вапняному розчині. Будівельні матеріали для фортеці зазвичай добувалися на схилах навколишніх гір, в місцях виходу на поверхню скельних порід, або з дна моря.
Вежа Св.Климента(КлиментаVI)-фортечний мур-вежа Криско
Довжина стін цитаделі складала 718 метрів, з яких збереглися лише 469 метрів. Стіни досягали 11 метрів у висоту і 2 метри завширшки.
Периметр зовнішньої фортеці складав майже 5,5 кілометрів і включав більше 30 веж. Глибокий рів що пролягав під фортечними стінами був наповнений водою і виконував функції оборонної споруди та каналу для відведення в море води(наприклад після злив). У плані міська фортеця нагадувала амфітеатр, сценою якого виступала бухта Феодосії.
Вежа Криско
Адміністративний центр Кафи знаходився у внутрішній, добре укріпленій частині міста. У цитаделі розміщувалися будівля суду з балконом для оголошення консульських постанов, казначейство, консульський палац, резиденція латинського єпископа, а також контори для перевірки вагів, магазини особливо коштовних товарів — коштовних каменів, хутра, шовків — і склади.
Вид з фортечного муру
Недалеко від цитаделі знаходиться древній міст, який служить городянам вже майже шість століть. Тут же є руїни ще однієї вежі – Джованні ді Скаффа, її унікальність полягає в тому, що вона була круглою.
Залишки вежі Джованні ді Скаффа (ловив на зум,тому якість…)
Карантин у Феодосії – це район, в якому знаходиться безліч храмів і церков. Зараз діє лише одна церква зі всіх – християнська церква Іверської ікони Божої Матері. Цій церкві вже більше 650 років. Усередині храму збереглися красиві барельєфи, які змальовують святих і їх діяння.
Фортечна стіна та вежа Св.Климента
Тут є ще три церкви, які можна відвідати. Це церкви Святого Георгія, Святого Іоана Богослова і церква Святого Дмитра. Ну,зовні оглянути їх можна, а от всередину б… Далі прогулянка по комплексу Карантину дасть можливість побачити старовинну Докову Вежу, прикрашену середньовічною гербовою плитою.
Докова вежа
Докова вежа захищала східну частину міста і причал, служила морськими воротами міста. Зараз там щось типу безоплатного туалету.. а-і ще місце для переодягання(зразу ж за вежею купаються),але це лише для сміливих і обережних (маю на увазі процес переодягання) – можна “вляпатись”!)
Прибудували… Вежа Криско, внизу-храм Св.Сергія (?)
З Кафою зв’язана і одна з трагічних подій в історії Європи — епідемія чуми в 1347-1351 роках. У 1347 році серед золотоординських військ Дженібека, які тримали в облозі фортецю, спалахнула чума. Не в силах оволодіти Кафою, кочівники за допомогою катапульт стали закидати трупи померлих через оборонні стіни в місто. Хвороба змусила генуезців покинути фортецю, рятуючись на кораблях. У місцях де утікачі зупинялися по дорозі до Генуї спалахувала чума…
Страшна хвороба забрала 75 мільйонів життів — чверть населення середньовічної Європи…
Наскельні написи.Камяний вік.Печерні люди
У XIX столітті більшість споруд були розібрані. До нашого часу збереглася південна стіна цитаделі з двома вежами (вежа Святого Климента і вежа Криско), частина західної стіни, пілони воріт, декілька веж в різних частинах міста (Докова, Костянтина, вежа Фоми). На території цитаделі збереглися також міст, турецькі лазні і декілька церков.
Генуезька фортеця
А зараз трохи докладніше про храми які знаходяться на території фортеці.
Першим розглянемо храм Іоана Богослова – вірменська церква, за припущенням істориків, була побудована у 14-15 ст., в період розквіту будівельної діяльності генуезького середньовіччя. До церкви примикає маленький відгороджений дворик із залишками колон. Двері, ведучі всередину храму з дворика, прикрашені орнаментованим різьбленням-плетенкою, над ним вирізаний ряд хрестів. У східній стіні знаходяться ще одні вхідні двері, а лівіше від них видно залишки вівтарної абсиди більш древнього храму.
Для вільних відвідин церква закрита, попасти всередину можна в рамках екскурсії по Старому місту.
Храм Іоана Богослова
Наступний-древній грецький храм св. Димитрія (Св.Стефана) (14ст). Розмірами невеликий і не захоплює багатством архітектури, але зберігає в своїх стінах безцінний скарб: фрески класичного пізновізантійського іконопису (такі факти – сам не бачив,храм також закритий для загалу). Довкола фресок йде багато суперечок. Одна з версій – фрески належать руці преподобного Феофана Грека. Історичні джерела стверджують, що Феофан працював в Кафі і розписав тут три храми – швидше за все, він був запрошений в Кафу багатими грецьким купцями. Часи споруди храму і відвідин Кафи Феофаном збігаються, ймовірно, він розписав храми Кафи по дорозі з Константинополя на Русь.
Храм Св.Димитрія(Святого Стефана)
У церкві було 5 вікон,два з яких знаходилися на північній стіні, два — південній і одне — над дверима. Фрескові розписи покривали весь внутрішній об’єм храму. В даний час збереглася лише мала частина розписів.
Храм Св.Димитрія(Святого Стефана)
Храм реставрували у 1955-56 рр. Поряд(десь в тих зарослях з лівого боку від храму) знаходиться Вірменський фонтан (1491р).
Храм Св.Димитрія(Святого Стефана)
Гора Митридат та фортечні мури
Прогулюємось далі територією вишукуючи наступну…церкву). Храм Св.Георгія Побідоносця (14 ст.) – древня грецька святиня розташована на невеликому піднесенні недалеко від Іверськой церкви. Був у XIV столітті частиною православного монастиря,але з XIX століття служив сховищем для архівних документів. Відновлений в ході реставраційних робіт в 1968 році (у тому числі і зруйнована західна стіна храму).
Храм Св.Георгія Побідоносця
А найбільш збереженим являється церква Іоана Предтечі( 1348 р.), зараз-християнська церква Іверської ікони Божої Матері. Святиня є однією з найстаріших церков, збережених на території Криму.
Церква Іоана Предтечі
Храмо Іоана Предтечі -це квадратна в плані будівля, яку вінчає восьмигранний барабан з вікнами-бійницями і куполом. Головний зал раніше був прикрашений кам’яними статуями Іоана Хрестителя і Миколи Чудотворця та розписаний оригінальними фресками, але до наших днів збереглися лише фрагменти фресок, а фігури святих зникли. З боку основного входу, вже після завершення храму, прибудували приміщення.
З приходом турків в Кафу,у 1475 році, храм Іоана Предтечі був перейменований в Карантинну церкву. Лише у 1875 році храм був знов освячений і отримав ім’я в пам’ять Іверської ікони Божої Матері.
Церква Іоана Предтечі
У цьому храмі в 1906 році вінчалися К.Богаєвський і Ж. Дуранте. К. Ф. Богаєвський (1872–1943 рр.), відомий російський художник-«кіммерієць», народився у Феодосії і жив в Карантині, тут же знаходилася його майстерня. Храм ікони Іверської Божої Матері був його улюбленим.
Інтерєр храму
У радянський період церкву закрили і дали їй статус історіко-архітектурного заповідника. Але звання не врятувало будівлю від запустіння і поступового руйнування, оскільки більше семи років вона простояла в аварійному стані — з дірявим дахом.
Інтерєр храму
Повноцінна реставрація була завершена лише у 1996 р. Були проведені дренажні роботи, рівень землі знизили на 60–70 сантиметрів, церковний двір вимостили каменем. Відновлений купол зі Святим хрестом.
Після закінчення всіх робіт храм Іоана Предтечі, освячений в пам’ять Іверської ікони Божої Матері, передали православній церкві.
На закінчення ще раз оглянемось..