Ландшафти мальовничого краю Розточчя мають велику еколого-просвітницьку цінність.
Цей маршрут веде у гості до казки, де шумлять грабові ліси, дзюркотять джерела, не звичайні, а життєдайні, бо з них тамують спрагу перехожі, до них прямують прочани, вони живлять річки краю.
Поїздом або автобусом зі Львова до Рави-Руської або до хутора Долина. Звідси маркована дорога 4 км виведе грунтовою дорогою до джерела «Маруся», що знаходиться неподалік хутора Заглина серед чарівної природи. Знають про нього не тільки в околицях, а й далеко за межами району та області. На північний захід від населеного пункту на відстані 1000 м під розлогим гіллям кремезних лісових дубів заховалось цілюще джерело, що являє собою не тільки незвичайне природне явище, а є справжнім Божим дарунком для нас на Землі живущих.
Джерело невтомно б’є з-під землі, щедро обдаровуючи людей чистою, холодною із своєрідним присмаком водою. Звідси і бере початок невеличка річка Маруся. Джерело очищене, доглянуте. Про її чудодійні властивості люди розповідають одні одним і переповідають легенду, що тут відновив свої сили лісничий Гайовий, дівчинка з багатого роду Анна, лікар з Ростова-на-Дону, священик села Деревня. Людно тут в будь-яку пору. Парафіяни облаштували джерело.
Джерело “Маруся”
Далі наш шлях пролягає до села Монастирок, де є два джерела в центрі села. Одне з них знаходиться на південь від церкви на відстані 150 м. Витікає з-під каменів дуже чиста і смачна вода. У найхолодніші зими вода, що витікає з цього джерела не замерзає. Вода тут тепла. Біля джерела росте явір, стара розлога верба і багато кущів. Часом у воді можна побачити слижів, що запливають з річки. Своїми водами джерело живить річку Мощанку, яка стає ширшою і повноводнішою.
Друге джерело розташоване на схід від Монастирської школи на відстані приблизно 500 м. Тут знаходиться горб, відносна висота якого становить 15 м, а з-під нього б’є джерело. Вічно і невтомно спрямовуючи свою воду у русло річки Мощанка. Вода чиста, прозора, дуже холодна. Люди цю воду використовують для своїх потреб.
Батьківщиною розточанських джерел вважають село Кам’яна Гора і околиці містечка Магерів. До села Кам’яна Гора прямуємо північно-східним схилом Розточчя. На північній околиці села за 400 м розміщене одне з джерел, з нього починає свій плин і невеличка річка Угринка, що тече з південного заходу на північний схід через усе село Кам’яна Гора. В селі річку за те, що вона так петляє поміж похиленими вербами і розлогими вільхами називають Змійкою. Вздовж русла річки дзюркотять джерела, що наповнюють її води життєдайною силою. Одне з них знаходиться, в болотяній місцевості за 70 м від крайньої хати села. Місцеві жителі називають його «вікно». Колись там люди брали воду. Зараз це джерело трохи замулене, поросло болотяною рослинністю. Вода у ньому холодна, чиста з солонуватим присмаком. Щн одне джерело розміщене з південно-західного боку річки за 200 м від першого.
Джерела в селі Кам’яна Гора не тільки живлять річку. З них беруть воду для пиття і різних господарських потреб місцеві жителі. Такі джерела розчищені, упорядковані, поставлені бетони. Вода в них дуже смачна.
Дальше шлях пролягає до «Немирівської дороги» – це лісова дорога, що з’єднує Магерів і немирів і проходить по території військового полігону. Тут знаходиться декілька джерел. Одне з них є в урочищі Чорна, справа, 30 м від дороги. Витікає воно з-під каменя. Колись ця територія була вкрита лісом, який був вирубаний, у зв’язку з створенням військового танкодрому. В даний час там засіявся сосновий ліс і знайти джерело досить важко.
По цій дорозі, за танкодромом, не доїжджаючи Щирки, перед колишньою садибою поміщика зліва, 10 м від дороги з-під каменя витікає друге джерело. Його оточує сосновий ліс. Води цього джерела живлять ставки. Цікаво, що потічки цих джерел, після 5-кілометрового мандрування по поверхні, знов зникають під землею.
Друга річка – Деревенка бере початок з джерел, які витікають в районі гори Грушево і гори Того Малого. Одне витікає з-під землі серед лук. Друге з-під каменів і його потік падає з невеликої висоти. Територія навколо джерела заболочена і підхід до нього від дороги вимощений дерев’яними балками.
Ще одне джерело знаходиться на шляху річки Деревенки. Воно витікає з-під Ведмежої гори. Територія кам’яниста. Вода цих джерел надзвичайно прозора, чиста, смачна.
Річка Біла бере свій початок в урочищі Бурякова Нива. Тут знаходиться кілька джерел, які витікають з-під каменів на схилах супіщаних горбів, які колись були вкриті лісом. Води цих джерел зливаються в одне русло, яке і є початком річки. Вода тут надзвичайно чиста і смачна.
Наступне джерело, води якого впадають в річечку, витікає за 2 км вище озера Клепарів. Воно витікає з-під гори серед соснового лісу. Навколо джерела весною дуже багато підсніжників.
В долині русла річки на південь від озера Клепарів, приблизно за 500 м, з-під великих каменів Б’є потужне джерело, води якого впадають в озеро. Це джерело оточене буковим лісом, який прикрашають поодинокі берези і сосни. Вода джерела кришталево-чиста і смачна. Нижче по руслу від озера Клепарів з-під гори витікає ще одне не менш потужне джерело. Воно знаходиться справа, 50 м від річки Білої.
“Немирівська дорога”
Не доходячи до селища Магерова річка Біла приймає води ще одного потужного і кількох маленьких джерел, які витікають з-під схилу дороги, і, протікаючи по терасі 20 м, впадають в річку. На околиці Селища жителі Магерова відновили джерело «Зцілення». Воно обнесене лозовим тином, збудовано капличку. Його вода містить срібло і вважається зцілющою.
Водонапірна вежа
В самому центрі селища Магерова виходить на поверхню два джерела. Одне з них огороджене бетонною стіною. Кругом нього створений резервуар, з якого накачують воду у водонапірну вежу, з якої забезпечується водою Львівська МВС і частково жителі селища. Рештка води через трубу витікає в річку Білу, до якої 20 м.
Друге джерело менш потужне. Водо б’є з-під землі фонтаном і знаходиться у північній частині селища серед житлових будинків. Джерело закрите залізобетонною огорожею, з якої вода витікає через трубу. До річки вона тече 150 м по упорядкованій жителями вулиці канаві. Вода джерела надзвичайно смачна її використовують жителі навколишньої території, а також приїжджі гості Магерова. Сто метрів від нього на північ, на околицях селища просочуються з-під землі безліч маленьких джерел. Це сприяло заболоченню території, яка в даний час вкрита вільшиною.
Оглянувши Магерів, виставку нової сільськогосподарської техніки та школу, автобусом можна повернутися додому.