Белз

ajax spinner
Белз. Краса без дороги

Белз. Краса без дороги

Про цікавезне місто Белз на наших сторінках вже писав Андрій Бондаренко. Аж у п’яти частинах. Белз, ч.1: історія давнього міста Белз, ч. 2: Замочок Белз, ч. 3: Монастирі домініканців і домініканок Белз, ч. 4: Середмістя Белз, ч. 5: Передмістя За кількістю крутих пам’яток місто Белз, в якому мешкає трохи більше двох тисяч осіб, один із […]
Белз, ч. 5: Передмістя

Белз, ч. 5: Передмістя

В маленькому містечку все недалеко. Ось і до міської околиці, де знаходиться давній цвинтар - всього 10 хвилин ходьби від центру. Головна атракція (якщо так можна назвати) кладовища - дерев'яна церква Параскеви П'ятниці, яка належить до пам'яток національного значення і походить з XVII століття. Є припущення, що храм був збудований у селі Прусинів і перенесений на цвинтар в Белзі у XVIII столітті. Існує думка, що теперішній храм - вже третій на цьому місці.
Белз, ч. 4: Середмістя

Белз, ч. 4: Середмістя


Однією з найдавніших збережених пам'яток Белза є так звана Аріанська башта, що знаходиться на схід від Ринкового майдану. Прийнято вважати датою її будівництва 1606 рік. Походження башти і досі викликає суперечки. Деякі вважають її каплицею (одна з її назв - каплиця Снопковських), деякі - замковою баштою. Відомо лише, що у другій половині XVIII століття в башті знаходилося міське книгосховище.
Белз, ч. 3: Монастирі домініканців і домініканок

Белз, ч. 3: Монастирі домініканців і домініканок

Як я вже писав, у Белзі - тьма пам'яток. Крім найдавнішої частини - Замочку, історичних цікавинок багато і в середмісті, і на околицях містечка. Буду розповідати частинами, адже  їх насправді так багато, що для описання треба б було видавати цілу книжку. Почнемо з середмістя, яке компактно розташовано навколо колишнього Ринку.
Белз, ч. 2: Замочок

Белз, ч. 2: Замочок

В цій частині ми прогуляємося найстарішою частиною Белза - Замочком. Передмістя "Замочок" знаходиться на південний схід від середмістя. Від центру - максимум 10 хвилин пішої ходьби. Саме тут, на півострові, якій утворює злиття річок Солокії та Речиці, почалася історія давнього княжого міста Белз. Городище мало чотирьохкутну форму, оточене валами і глибокими ровами. По його кутах були розташовані чотири дерев'яні башти.
Белз, ч.1: історія давнього міста

Белз, ч.1: історія давнього міста

Маленьке містечко Белз на Сокальщині сьогодні є одним з найменших міст в Україні і нараховує всього 2,4 тис. мешканців. А колись все було не так. Белз був одним з найзначущих міст Руси, столицею Белзького князівства, а пізніше і столицею однойменного воєводства у складі Польської корони. Славетна історія міста залишила нам величезну спадщину: показник кількості різноманітних пам'яток на душу населення тут, напевне, найвищий в Україні.