Белз. Краса без дороги

Про цікавезне місто Белз на наших сторінках вже писав Андрій Бондаренко. Аж у п’яти частинах.

Белз, ч.1: історія давнього міста

Белз, ч. 2: Замочок

Белз, ч. 3: Монастирі домініканців і домініканок

Белз, ч. 4: Середмістя

Белз, ч. 5: Передмістя

За кількістю крутих пам’яток місто Белз, в якому мешкає трохи більше двох тисяч осіб, один із рекордсменів України. Це якщо рахувати на душу населення. Пам’ятки Белза об’єднані у історико-культурний заповідник, який створили ще у 2001 році, але сказати, що ця установа багато і доглянута язик не повертається. Більшість неймовірних пам’яток Белза, колишньої княжої столиці, перебуває у поганому стані, деякі у стані напівруїни і руїни. Величезною проблемою є дорога до цього містечка, якої фактично немає. Ми їхали сюди (березень 2022 року) із Червонограда грунтовкою не найкращої якості. Із Рави-Руської, нам сказали, дорога не краща. Дивно, адже це майже кордон із Польщею. У мирний час тут могли бути сотні туристів, і українських, і польських. Але нині Белз залишає по відвідинах подвійне враження – величі і занепаду.

P.S. Хочемо зазначити, що коштів на реставрацію та ремонт пам’яток Белза не вистачає, але чомусь вистачило коштів, щоб замість оригінального неоготичного даху на колишній костьол  Пресвятої Діви Марії, а нині церкву святого Миколи (ПЦУ), начепити золоті бані – велику, і трохи меншу. На нашу думку це злочин.

Фото Романа Маленкова.

Середмістя Белза. На останньому фото в’їзд у Белз з боку Червонограда

Церква святого Миколи (колишній костел Пресвятої Діви Марії) — чинна церква у місті Белз, парафія належить до ПЦУ.

Костел будувався з 1906 по 1911 роки і дістав ім’я св. Вероніки. Архітектором нового мурованого костелу був Калікст Кшижановський. Храм збудовано у стилі модерн з елементами готики. Фасад асиметричний, вежа знаходиться праворуч від входу. У фасад вмуровано ядра, а поверх нього вибито напис «O Mario Matko Boza Ratuj Nas». У міжвоєнний період костел використовувався як гарнізонний.

У 1933-1938 роках за проектом архітектора Вітольда Равського закінчено будівництво всього костельного комплексу. Зокрема у 1935 році постав новий польовий вівтар св. Валентина, у якому нині зберігається нова копія ікони. Польовий вівтар збудовано у стилі функціоналізму. У 1933 році було збудовано дзвіницю в стилі модерн з елементами романтизму. Вона двоярусна, цегляна, увінчана короною, чим нагадує шахову туру. На фасаді розміщено один з історичних гербів Белза — зображення грифона. Вежа достатньо добре збереглася.

Брама костелу постала у 1935 році. За формою — це триаркова споруда. На ній зображено інший герб Белза — гармаш з гарматою та латинський напис «Belz constant fidelis» (Белз завжди вірний). Брама, як і дзвіниця, не реставрована, втім добре збережена. Хресна дорога була збудована останньою — у 1938 році. Вона складається з цегляних мурів з 14 станціями. Два задніх кути акцентовані наріжними капличками. З 1939 року, коли Белз, як і всю Польщу окупували Третій Рейх та СРСР, тут знаходився німецький прикордонний спостережний пункт, оскільки новий кордон Третього Райху з Радянським Союзом проходив по річці Солокія поряд з костелом. З 1951 року, коли Белз перейшов зі складу Польської Республіки до УРСР, тут розміщувався вже радянський прикордонний гарнізон. З 1991 року церкву передано православній громаді, відтоді вона отримала ім’я св. Миколи.

Текст із Вікіпедії.

На фото Сергія Криниці (нижнє фото) ми бачимо, як храм виглядав ще зовсім недавно. Верхнє фото – храм після “ремонту” (фото 2022 року). Будівлю просто спотворили.

Церква святого Миколая, колишній костел Непорочного зачаття Найсвятішої Діви Марії (Пречистої Богородиці) та монастир сестер-домініканок — сакральні споруди в Белзі (Львівська область, Україна). Пам’ятка мурованої архітектури доби бароко (1653). Діючий храм УГКЦ. Неподалік церкви знаходилась до пожежі 1739 року кафедральна церква св. Миколи.

Фундаторка — віленська каштелянова Софія Ходкевич. Спочатку будівлі були дерев’яними, згоріли під час нападу татар 1647 року.

Дідич Моршина Александер Станіслав Белжецький записав фундуш для жіночого домініканського монастиря РКЦ у Белзі, який був забезпечений, зокрема, на його маєтках у Моршині і Довгому. 1684 року монахині (вікарія Катажина Бушовська, субпріориса Вікторія Прусіновська та 3 консиліярки) погодились, щоб його вдова Зофія перенесла «запис» монастирю з відступлених кішинському старості Каз-у Лабенцькому сіл Довге та Моршин на інші маєтки А. С. Белжецького.

Після входження Галичини до складу імперії Габсбургів костел передано греко-католицькій громаді міста. До нього перенесли іконостас та окремі ікони розібраної дерев’яної церкви св. Духа.

У 1944 році після виселення українців в УРСР Белз опинився за так званою лінією Керзона на польському боці, церкву знову переобладнали на римо-католицький костел. Після виселення поляків 1951 року храм закрили. За совітів пропав весь церковний вистрій і надзвичайно багатий парафіяльний архів, яким користувався історик Теофіль Коструба для написання своїх розвідок про Белз.

Дзвіниця — 1906 року, архітектор — Філемон Левицький.

Текст із Вікіпедії.

Колишній монастир домініканців. Головний храм стоїть руїною. Дзвіниця монастиря нині є дзвіницею ратуші.