Вижняни. Прекрасний костел

Римо-католицька парафія з’явилася у селі Вижняни у 1400 році. Тоді ж, на кошти Йогана Клюса і Маргарити з Кросенки, збудували перший костел, який освятили на честь святого Миколая. У 17 столітті храм двічі грабувався і палився татарами, тому у 1651 році парафію перезаклали, а костел, напевне, добудували. А може й перебудували, чи відбудували з нуля – точної інформації ми не маємо. У 1750 році його ще раз ремонтували і добудовували, але нинішнього вигляду він набув вже у двадцятому столітті.

Костел святого Миколая на початку 20 століття був зовсім невеликим. У 1926 році, на замовлення польського Міністерства релігій, проект добудови храму виконав Болеслав Віктор. Після цього костел виріс утричі, з’явилися вежа, каплиця, новий об’єм зали… Тоді він і набув яскравих неороманських рис.

Під час відвідин Вижнян у 2023 році нам не вдалося потрапити всередину, тому ми скористалися світлинами інтер’єрів із сайту Фотографії старого Львова. А інтер’єри там чудові. Розписи заворожують. Їх виконали у 1942-1943 роках за проектом Станіслава Тейсейра. Наступного разу обов’язково знайдемо хранителя ключів і побачимо ці розписи наживо.

Костел у Вижнянах можна сміливо віднести до найгарніших в Україні, і радує, що його недавно перекрили новим дахом і потроху піклуються про нього, хоча й зрозуміло, що римо-католиків у Вижнянах немає.

Текст та фото Романа Маленкова. Фото інтер’єрів із сайту Фотографії старого Львова

Більше фото костелу дивіться у нашій фотогалереї