Белз, ч. 4: Середмістя


Однією з найдавніших збережених пам’яток Белза є так звана Аріанська башта, що знаходиться на схід від Ринкового майдану. Прийнято вважати датою її будівництва 1606 рік. Походження башти і досі викликає суперечки. Деякі вважають її каплицею (одна з її назв – каплиця Снопковських), деякі – замковою баштою. Відомо лише, що у другій половині XVIII століття в башті знаходилося міське книгосховище.

Башта має форму неправильного шестикутника. Сама споруда була оточена муром. Цегляна кладка має готичний характер. До початку ХХ століття дверний портал споруди прикрашала плита з гербом та датою. Їх відновлено під час останньої реставрації. На вікнах збереглися білокам’яні обрамлення.
Сьогоднішній інтер’єр башти:

Продовжимо прогулянку центром, повернувшись до головного майдану. На жаль, на колишньому Ринку залишилося не так багато – всього декілька струнких кам’яниць, які виглядають трохи дивно.


Якщо трохи відійти від ринку, можна ще побачити декілька старих сецесійних будиночків і вілл.


У Белзі збереглося декілька свідоцтв його єврейського минулого. В середині XIX століття юдеї складали 60 відсотків населення міста. Белз став одним з центрів хасидизму й осідком рабинів-цадиків, після того, як тут оселився рабин Соломон Роках. Крім великою синагоги, яка стояла поруч з сучасною лікарнею, в місті був цілий релігійно-освітній центр із бет-мідрашем і талмуд-торою. У 1942 році синагогу разом із іншими юдейськими спорудами було підірвано.

Крім великої синагоги в Белзі у 1910 році збудовано молитовний будинок “Irsze Lew”. Одна з найгарніших будівель середмістя руйнується на очах:

Неподалік від центру знаходився єврейський цвинтар, який діяв до 1846 року. У 2007 році його відмічено пам’ятним знаком.

На жаль, поки не вдалося знайти інформацію про монастир феліціанок, будівлі якого збереглися до наших днів. Сьогодні в колишньому костелі і келіях кляштору знаходиться міська лікарня.

По дорозі до цвинтаря з дерев’яною П’ятницькою церквою можна оглянути перебудований будинок колишнього товариства “Сокіл“.

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)                          [info]andy_babubudu

Читайте ще про Белз:

Белз, ч.1: історія давнього міста

Белз, ч. 2: Замочок

Белз, ч. 3: Монастирі домініканців і домініканок

Белз, ч. 5: Передмістя

50.382298, 24.009144 Дивитись на мапі Google Maps