Миколаївська область знаходиться на півдні України. Межує з Одеською, Кіровоградською, Дніпропетровською, Херсонською областями. На півдні територія області омивається водами Чорного моря. Займаючи понад 24,6 тис. км? (4,1 відсотка території держави), за кількістю населення область посідає 18 місце (1286,8 тис. осіб, 2,6% населення України).
Адміністративний центр – Миколаїв. В адміністративному відношенні область поділена на 19 районів, 9 міст (5 обласного підпорядкування: Миколаїв, Вознесенськ, Первомайськ, Южноукраїнськ, Очаків), 4 внутрішньоміських райони міста Миколаєва, 287 сільських рад, 17 селищ міського типу і 903 сіл.
Піщані пляжі на узбережжі Чорного моря, м'який, теплий клімат, мінеральні води, лікувальні грязі - все це створює чудові умови для лікування та відпочинку. Заклади відпочинку розташовані головним чином у курортних зонах Коблевого, Очакова і Миколаєва. В області функціонує один з найкращих у Європі зоопарк. На сьогоднішній день на території Миколаївської області знаходяться частина Чорноморського біосферного заповідника, два Національних природних парки «Бузький Гард» (регіональний ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя») та «Білобережжя Святослава» (регіональний ландшафтний парк «Кінбурнська коса»), один природний заповідник (Єланецький степ). Багаті на пам’ятки історії та культури міста області, насамперед, Миколаїв. В районі села Парутине цікавим туристичним об’єктом є останки давньогрецького міста Ольвія.
Хочете «впіймати» один з найрідкісніших елементів на Землі? Тоді вам у Мигію на трасі Київ-Миколаїв. Тут, на місці гранітного кар'єру утворилося озеро.
Заповідник "Єланецький степ" розташований в Еланецькому районі Миколаївської області. Створений у 1978 році з метою збереження цілісних і нероораних людиною ділянок степу.
В одному кварталі вулиці Спаській між Пушкінською і Наварінською знаходяться чотири прекрасних особняки 19 століття.
Миколаїв за часів радянської влади був, напевно,
Миколаєвська астрономічна обсерваторія - одна з найстаріших обсерваторій Європи, яка продовжує виконувати функції обсерваторії.
Немає в Україні більш парадоксального місця ніж ця смуга суходолу між Дніпро-Бузьким лиманом та Чорним морем.