Таємничий цвинтар у полі, біля села Кандибівка. Миколаївщина

На сторінці фейсбуку “Старовинні цвинтарі України” з’явився пост, написаний Юлією Фурлонг (Julia Furlong ):

“Випадково опинилася у цьому місці. Закинуте кладовище. Збереглося кілька надгробків минулих століть. Лише на одному вдалося побачити дату 1908 рік. Є кілька “сучасних” могил, але всі вони 1962-63 років. Вже понад 60 років, воно не є діючим, і поросло кущами та бур’яном. Але були “свіжі” штучні квіти. Хтось і досі приїздить до своїх померлих родичів.
Може хтось знає щось про нього? Було б цікаво. Кладовище знаходиться у полях між селами Кандибине і Стапанівка, Миколаївська область.”

Ми знайшли цей цвинтар на сучасній карті і вирішили глянути на карти старі. Так от на німецькій карті 1944 року на цьому місці стоїть село Нова Михайлівка (в дужках написано Чубівка – напевно то стара назва; німецькою Nowaja Michailowka (Tschubowka)). Трошки північніше цього села там показане село Скоблик. На сучасній карті цих сіл немає.

Шматок сучасної карти GoogleMaps. Ось посилання на геолокацію

Шматок німецької карти 1944 року. Ось лист карти

Фрагмент карти Генштабу станом на 1985 рік. Ось тут карта

На карті Генштабу ссср (1:100000) станом на 1985 рік село Скоблик є, а Нової Михайлівки вже немає, відповідно вона зникла між 1944 та 1985 роками, а от Скоблик було ліквідовано у 1987 році, у зв’язу із “переселенням населення”. У відкритих джерелах інформацію про історію цих сіл ми не знайшли, але ж на фото бачимо козацькі хрести, та і назви сіл цілком козацькі – Чубівка та Скоблик.

Сподіваємося нам допоможуть місцеві краєзнавці і далі буде.

Фото Юлії Фурлонг Julia Furlong