Арбузинський каньйон та Білі скелі

Перед селом Актове, недалеко від Актівського каньйону, у місті впадіння річки Арбузинки у Мертвовод, розташований Арбузинський каньйон. Його ще називають Малим Актівським. Він значно менший від Актівського, але теж цікавий. Тут немає гострих скель – все пласке і часто обкатане каміння. Вікіпедія пише про цікаві речі, щодо генези Арбузинського каньйону:

Арбузинський каньйон утворився в скелях вулканічного походження через водну ерозію потоків з річки Південний Буг та прилеглих водотоків. Вулкан, що колись створив ці скелі, ще повністю не охолов, тому ґрунт тут майже ніколи не промерзає. Це сприяло формуванню унікальної екосистеми з величезною кількістю рідкісних тварин та рослин.

Щодо вулкану – я зовсім не упевнений.

За Арбузинським каньйоном розташований великий гранітний кар’єр, який теж варто відвідати, адже однією із цікавинок кар’єру є Білі скелі – білі обвітрені виходи породи, які за формою нагадують рельєф Каппадокії. Це каолін – продукт вивітрення гранітів та гнейсів, такий же, як у Глухівецькому кар’єрі на Вінниччині. Деякі екскурсоводи кажуть, що то гіпс або крейда – не вірте.

Дорога до каньйонів не найкраща. Із траси Київ – Миколаїв ви повертаєте на схід (праворуч) у селі Олександрівка, їдете до станції Трикратське, потім у село Трикрати, в якому повертаєте праворуч (на південний схід) на бруківку, якою трясетесь кілометра три, спускаєтесь у річкову долину, і тут буде перший каньйон – Арбузинський; потім проїжджаєте село Актове, знаходити грунтовку, яка веде до Актівського каньйону, а вжі від нього, по грунтовці, можете дістатись до Петропавлівського.

Текст та фото Романа Маленкова.

Арбузинський каньйон

Білі скелі та кар’єрне озеро