Трикрати. Садиба Скаржинських

Дорогою на Актовський каньйон ми завжди проїжджаємо село Трикрати. Тут, варто зупинитись біля школи – її добре помітно із дороги. Територія школи та ліс за нею – це колишня садиба поміщиків, нащадків козацької старшини, Скаржинських. А старий корпус школи – то їхній палац.

Трикрати заснували у 1800 році (це офіційно). Власником села був Віктор Скаржинський, майбутній герой війни із Наполеоном (1812 р.), який зібрав власний ескадрон кавалерії і здійснив із ним немало зухвалих нападів на французів, отримав купу орденів від царя. У власному маєтку він влаштував прекрасне господарство, а ще розбив дендрарій, сад, плантацію шовковиці та виноградник. Найбільшим його досягненням була закладка лісу у степу, та акліматизація багатьох рослин у ньому. Цей ліс існує і нині. Трикратський ліс – державне заповідне урочище.

Ліс (задумувався він як великий лісопарк) садили на берегах річки Арбузинки, між штучно створеними каналами. Канали мали зволожувати місцевість, адже в степу дуже сухо влітку. В радянський період цей ліс отримав назву – урочище Лабіринт.

Садибний будинок Скаржинських будувався із каменю наприкінці 19 століття. В ті часи це була розкішна панська резиденція. Нині, після радянського періоду, мало хто впізнає у цій будівлі палац. Цементна шуба дуже сильно зіпсувала її. Але герб Скаржинських зберігся.

Текст та фото Романа Маленкова.