Широколанівка. Німецьке Ландау

Широколанівка. В сусідніх селах його називають Широкий Лан, звідси і назва сумновідомого військового полігону – він тут зовсім поряд, і навіть до нього дорогу нормальну не зробили. Хоча чому навіть, хіба військовим потрібна дорога.

Колишня німецька колонія Ландау, у 20-30 роки минулого століття називалася іменем засновника німецького комунізму – Карла Лібкнехта, і була центром німецького національного району. У 30-40 роки усі німці із села були депортовані, або знищені, в німецькі будинки заселили українців, росіян, а селу дали сучасну назву, причому, є у мене підозра, що Ландау – лан, і Широкий лан – якось між собою пов’язані.
Колонію Ландау заснували у 1802 році, нині це ніби звичайне українське село. Хоча зовсім не звичайне, адже воно рекордсмен, серед сіл України, за кількістю німецької колоністської забудови, яка зберіглася. Кірха, гімназія, ратуша, пошта, лікарня, адмінбудівлі, купа житлової забудови і, навіть, клуб. Причому клуб німці збудували у 1934 році – тоді їм дозволяли правити у своєму селі, а через деякий час їх тут не стало… До речі, місцеві мешканці кажуть, що німці збудували й православну церкву, для сільської меншини. Вона й нині існує – у полі, за селом. І дійсно, хрестоподібна у плані, сувора цегляна будівля, нагадує німецьку каплицю, добудовану і розширену, для виконання богослужінь православних.

Німецький римо-католицький храм святого Рафаїла, освячений у 1896 році, нині покинутий, стоїть серед радянських гуртожитків і давно не виконує своїх функцій. Він має 46 метрів у довжину, 31 – в ширину і 8,5 – у висоту. Колись поряд стояла височезна дзвіниця (31,5 м), але її більшовики давно розвалили, а із костьолу зробили навчальний корпус ПТУ, розділивши зал на два поверхи. Зараз храм покинутий і поступово руйнується і занепадає, лише залишки декору навколо вхідної брами, вказують на те, що колись це була велична будівля, в якій навіть стояв орган.

У 1934 році наївні німецькі колоністи почали будувати кінотеатр (нинішній клуб). Вони вірили у щирість комуністів, вірили у світле майбутнє і арешт їхнього священика, а разом з ним іще 11 ксьондзів із сусідніх німецьких сіл, був для них шоком. Суд над священиками відбувався у приміщенні недобудованого кінотеатру – усім їм дали 10 років таборів, а потім судили повторно і розстріляли.

Найефектнішими будівлями Широколанівки були чоловіча і жіноча гімназії. Жіночу повністю розвалили і розібрали на будматеріали, а велична будівля чоловічої ще стоїть, хоч і без вікон та без дверей, і без даху. Місцеві кажуть, що тут випадково сталася пожежа, але всередині слідів вогню не видно – все виглядає, як звичайний дерибан.

Широколанівка в німецькі часи мала 5 гончарних підприємств, 2 великих ярмарки та завод черепиці. Багато будинків і нині вкриті тією прекрасною полив’яною черепицею. Місцеві мешканці називають такі будинки німецькими і дають їм понад 100 років віку. В будівлях міської управи, зведених навколо двору, нині інтернат. Десь углибині села видно якісь ще великі будинки, точно німецькі, але вже смеркалося, і нам потрібно було їхати далі.

Широколанівку ми досліджували під час експедиції, організованої за підтримки Lexus. Більш розгорнутий матеріал про цю експедицію можете почитати на нашому сайті тут.

Текст та фото Романа Маленкова.

Чоловіча гімназія

Костьол

Клуб

Церква

Німецька забудова у Широколанівці (колишня німецька колонія Ландау)