Словаччина. Тренчин Trenčín

Головною окрасою Тренчина – одного із найстаріших міст Словаччини, є замок на високій горі – Тренчанський град. У місті його видно із будь якої точки. Прекрасна середньовічна твердиня, із збереженими стінами, наріжними оборонними баштами, високою баштою-донжоном та брамами, була зведена в 11 столітті на місці городища, де колись стояв укріплений римський військовий табір. Про присутність римлян свідчить рідкісний напис латиною на скелі, який славить перемогу імператора Марка Аврелія та його сина Коммода, над Куадами у 179 році. Тут навіть вказана кількість солдат легіону – 855.

Тренчанський град був важливою оборонною точкою Угорщини й неодноразово приймав участь у битвах. В 13 столітті він був у власності найбагатшого вельможі Угорщини – палатина Матуша (Матвія) Чака – господаря усієї території Словаччини. В його період було розбудовано башту-донжон, яка отримала назву Матуша, дуже укріплено замкові мури. Пізніші власники збудували тут палац та пристосували замок до ведення артилерійських боїв, укріпивши його бастіонами. У 18-19 століттях замок не виконував фортифікаційних функцій, пережив кілька пожеж і був відреставрований вже у 21 столітті. Нині тут музей, можна піднятися на верхівку башти, звідки відкривається запаморочливий краєвид навколишніх пагорбів та старого міста.

Тренчин розбудовувався під замком, починаючи із 11 століття. Тут селилися переважно купці та ремісники. Особливого розквіту він зазнав у період володіння містом роду Чаків, а у 1425 році Тренчин отримав права вільного королівського міста. Змінюючи власників, відбиваючи періодичні атаки турків, Тренчин дотягнув до 19 століття у статусі невеликого містечка, яке почало активно розвиватись тільки після появи залізниці наприкінці 19 століття. Нині Тренчин є центром області. Тут мешкає 55 тисяч осіб – у Словаччині області невеликі і їхні центрі також.

Від центру міста у замок ведуть накриті галереєю Парафіяльні сходи, споруджені ще у 1568 році для швидкого сполучення замку із містом. Головним храмом Тренчина є костьол Різдва Богородиці, а найстарішим вважається церква Козьми і Даміана, збудована ще у 13 столітті. Звертає на себе увагу старовинна міська брама, чумна колона та цікавий фонтан із фігурою злодія (напевне). В місті збереглося ще кілька християнських храмів, монастир піарів і велика синагога, збудована у 1913 році. Синагога виконана у невізантійському стилі і схожа на мечеть.

Загалом Тренчин класний. Години на три,  а може й на півдня – це прекрасна локація для туристичного огладу.

Текст та фото Романа Маленкова.