Козаки та Мальтійський лицарський орден

Нова історична знахідка! В 1771-1774 рр. козаків в Європі порівнювали з лицарями Мальтійського ордену.

Пошуки в архівах привели до надзвичайно цікавого відкриття про козаків. Уявлення про них того часу, які сміливіші за всі сучасні українські. Це черговий раз доводить, що лицарський Козацький стан досі належним чином не оцінюємо та не надаємо того значення, якого в Європі надавали і надають своїм лицарям:

“Запорожців і донині порівнюють з Мальтійськими лицарями, але ж, я сподіваюсь, що в подальшому їх буде визнано вище від цих паньків тому, що Запорожці дбають самі про своє утримання, не буваючи нікому в тягар, тоді як лицарі без сорому живуть вже довший час, нічого не роблячи, й нічого не зробивши для добробуту якоїсь держави. Вони померли б з голоду, якби князі не залишили їм командування, яке орден придбав зовсім для інших потреб, ніж добре годувати комендантів й існувати для їх персонального задоволення. Запорожці спираються тільки на свою вдачу, бувають завше добре озброєні. Їх міста мають тільки поганенькі фортеці, і, не дивлячись на це, турки не мають над ними успіхів.

Запорожці б’ють турків без жодної обіцянки це робити, а мальтійські лицарі, що згідно з їхнім уставом, тільки й повинні б цим займатись, тільки дивуються на те, що повинні б самі робити. Треба сподіватись, що дадуть таки цим хоробрим козакам лицарство, хрести або інші відзнаки, на котрі нині всі так щедрі”(с)

Це цитати з 155-тої сторінки 16-го тому «Magazin für die neue Historie und Geographie» (Журнал нової історії і географії) (всього 23 томи), що містить матеріали про населення, державний устрій, зовнішню і внутрішню політику європейських країн. Цей історико-географічний журнал переважно німецькою мовою з 1767 в Гамбурзі (а в 1772-1788 в Галле) видавав Бюшінг Антон Фрідріх (1724, Штадтхаген – 1793, Берлін), – географ, історик, статистик, бібліограф, педагог, видавець.

Автор: Ігор Полуектов