За 50 кілометрів від українського кордону, в Пряшівському краї, в межах низького карпатського хребта Вигорлат, лежить старовинне село Ясенів Jasenov. В селі мешкає 1186 осіб, 7% із них – греко-католики і православні – нащадки українців, які здавна мешкали у межах Вигорлату, який, до речі, починається в Україні. Щоправда власне українцями визнають себе зараз лише 0,8% насалення, а 0,7% називає себе русинами. Але правди сховати ніяк – 83 особи в Ясенові – українці та люди українського походження, які вже називають себе словаками.
Вікіпедія пише, що за кілометр від села Ясенів, на висоті 392 м н.р.м., розташований Ясенівський замок Jasenovský hrad. Саме він і був ціллю нашого відвідування Ясенова. Вікіпедія пише що до нього від села всього кілометр, але ми йшли той кілометр майже годину, адже там добрячий набір висоти, та ще й дорога багниста і слизька. Щоправда, дорогою ми зустріли чоловіка, який був представником місцевої громади. Він сказав, що громада планує прокласти до замку асфальт і перетворити його на повноцінний туристичний об’єкт. Як там зараз, зробили дорогу чи ні – не знаю.
Збудували Ясенівський замок напевно у 13 столітті, після монголо-татарської навали, але перші документальні згадки датуються 1328 роком. Від того часу замок належав родині Другетів. Це була одна із їх резиденцій. З часом, тут навіть з’явився їх палац, а ще тут була майстерня із виготовлення фальшивих грошей. Дрегетам замок належав аж до 1644 року, коли його захопив і зруйнував Семигородський князь Дьєрдь Ракоці. Тоді якраз Семиграддя, було членом Антигабсбургзької коаліції, ну а Другети, напевне, були за Габзбургів. Від того часу замок ніхто не відновлював, і руїни стояли до 2011 року, коли місцева влада разом із Громадською асоціацією порятунку замку Ясенів, взялися за його реконструкцію. Зараз вже багато чого зроблено. Усім рекомендую – чудовий замок.
Текст та фото Романа Маленкова