Словенія. Піран Piran. Круте венеціанське місто

Піран розташований за 7 км від кордону із Хорватією, а до кордону із Італією звідси 23 км. Ці 30 кілометрів між кордонами – це і є морське узбережжя Словенії. Тут три міста, які мають, венеціанську архітектуру, Ізола, Копер і Піран, і саме ці міста найбільш відвідувані туристами.

Особливо багато народу з’їжджається у Піран – казкове містечко, розташоване на півострові у Піранській затоці. Це своєрідний музей просто неба, скансен, в якому кожен експонат – прекрасний зразок венеціанської архітектури. Я бував у багатьох містах із венеціанською забудовою – Піран, серед них, одне із найбільш колоритних. Площа Тартіні – центральний майдан, який одним боком виходить на море, Георгіївська церква, яка займає найвищий пагорб півострова та фортечні стіни, які відокремлюють місто від «континенту». Численні палаци, вузенькі, ніби іграшкові вулиці, затишні і якісь нереальні, криві й заплутані. І кожен будинок, який пам’ятає часи венеціанських дожів. Казка. А навколо півострова суцільний пляж, з одного боку навіть жіночий-натуристський. І яхти, яхти…

Старе місто Піран

Церква святого Георгія

В доримську епоху цю територію населяли іллірійські племена – істри. Від них півострів, на півночі якого розташовані словенські міста Ізола, Копер і Піран, італійське місто Муджа, а на півдні (точніше, на південному сході) хорватське місто Рієка, отримав назву Істрія. Нині майже вся територія Істрії входить у межі Хорватії. Словенії дістався шматочок, та й то, майже випадково, після повоєнного поділу Трієсту, Югославія собі відчикрижила шмат, хоча територія була заселена етнічними італійцями. Тому ще й нині в області Пірану, італійська мова ходить офіційно, поряд із словенською.

Іллірійців посунули римляни, які у 177 році до н.е. включили Піранський півострів у склад імперії. В 5 столітті на Істрію напали авари, а в 6-му – слов’яни, які загнали місцеве населення в укріплені приморські міста, зумовивши значну урбанізацію території. В 7 столітті Піран захопили візантійці, і саме тоді  почала фігурувати у письмових документах, нинішня назва міста (від грецького «піргос» – червоний, через колір місцевого каміння). У 8-му столітті місто завоювали франки, а у 10-му він потрапив у межі Священної Римської імперії.

Визначальним для Пірана став 1283 рік – саме тоді місто стало частиною Венеціанської республіки, якою було аж до її зникнення, у 1797 році. Ці півтисячоліття і сформували нинішній образ Пірана, казкового приморського містечка, в якому мешкає всього чотири тисячі жителів.

Площа Тартіні та францисканський монастир

Головна пам’ятка Пірана (принаймні, на думку численних туристів) – це храм святого Георгія. Його звели у стилі венеціанського відродження, на зламі 16-17 століть – почали будівництво у 1592 році, а закінчили у 1614-му. Поряд було збудовано високу дзвіницю, яка є копією Кампаніли святого Марка, із Венеції. Архітектором храму був каменяр із Вененції Бонфанте Торре, який присвятив будівництву значну частину життя. Науковці стверджують, що він використовував архітектурні розробки Андреа Палладію. У 1650 році за дзвіницею було зведено восьмигранний бароковий баптистерій, а пізніше пагорб укріпили підпірними стінами, які ще більше підсилили у 18-19 століттях.

Найвідвідуванішою ділянкою Пірану є площа Тартіні, розташована біля моря. Колись це був причал для рибальських суден, але у 1894 році його перетворили на площу, назвавши її на честь видатного італійського скрипаля Джузепе Тартіні – уродженця Пірану. Тут стоїть пам’ятник музиканту – популярна локація для фото. Найстарішим будинком на площі є Бенечанка – цю готичну споруду збудували ще у 15 столітті. Дещо новішим є будинок роду Тартіні, а от ратуша, і ще декілька споруд були зведені наприкінці 19 століття.

На початку 20 століття, у Пірані, який був тоді значним торговим містом, збудували перший на Балканах тролейбус. Мені важко собі уявити як в умовах такої тісноти вулиць тут ще й тролейбус ходив. Мало того – пізніше його замінили на трамвай. Трамвайні колії були демонтовані вже після Другої світової війни.

В Пірані обов’язково варто  відвідати францисканський (міноритський) монастир, заснований ще у 1301 році. Це комплекс будівель із затишним внутрішнім двориком, який тривалий час служив, та й нині служить, літнім концертним залом. Музична історія монастиря почалася ще у 17 столітті, коли ченці почали надавати ази музичної освіти. Тут вчився і видатний Тартіні, і монахи дуже пишаються цим фактом.

Стіни Пірану почали зводити ще у 7 столітті, коли місто тулилося на самому кінці півострова. У візантійський період Піран виріс, і довелося звести ще один ряд стін, а у венеціанський час – ще один. До наших днів зберігся шмат зовнішнього кільця оборонних мурів, башти, на які можна підніматись – звідси відкривається чудовий краєвид міста на морському тлі, та сім брам.

Із стін починається туристичний огляд міста, а закінчують його на самому кінчику Піранського півострова, біля маяка – Піранського світильника, як його називають словенці. До маяка можна дійти берегом, попід морем, але цікавіше пройти вузькими вуличками, навпростець, щоб відчути дух цього древнього міста.

Текст та фото  Романа Маленкова.

Значно більше фото у нашій галереї.