В цьому будинку народилася світова зірка – видатний англійський письменник Джозеф Конрад. Це садибний будинок Бобровських у селі Терехове, неподалік від Бердичева.
Українці майже не знають про справжню зірку світового масштабу – Джозефа Конрада. Він народився у польськомовній родині Коженьовських. Охрестили його Юзефом. Дитинство провів у Бердичеві, Чернігові і Львові. У 17 років він переїхав, щоб уникнути служби у російській армії, до Марселя, де найнявся на французьке торгове судно. Пізніше перебрався у Британію, де змінив ім’я на Джозефа Конрада, отримав підданство, ходив на торгових судах матросом, помічником капітана, навіть отримав сертифікат капітана, але у 36 років, за станом здоров’я, вийшов на берег і став писати.
Джозефа Конрада радянська епоха викреслила із класиків – його не перекладали і не друкували взагалі, адже він втік із росії, його вважали зрадником і тд. Якось нам сказала одна шанувальниця Булгакова, мовляв, каво ви сравніваєтє с вєлікім пісатєлєм – тоже мнє звєзду нашлі, Конрад какойто. Але рівень зірковості Конрада проти Булгакова, це як рівень Міка Джаггера проти, наприклад, Кості Кінчева. Джозеф Конрад один із найбільших письменників-мариністів у світі. Його неповторний стиль вплинув на величезну кількість видатних авторів 20 століття – серед них Френсіс Скотт Фіцджеральд, Вільям Фолкнер, Ернест Хемінгуей, Антуан де Сент-Екзюпері, Джордж Орвелл, Грем Грін, Вільям Берроуз, Габріель Гарсія Маркес, Джон ле Карре, Артуро Перес-Реверте.
Твори Джозефа Конрада неодноразово екранізувалися. У фільмах, створених за його творами знімалися Харві Кейтель, Жерар Депардьє, Марлон Брандо, Джон Малкович, Тім Рот, Мартін Шин, Крістіан Бейл, Робін Вільямс – зірки світового масштабу. Екранізували твори Конрада видатні режисери – Анджей Вайда, Крістофер Хемптон, Альфред Хічкок. Рідлі Скотт за фільм «Дуелянти», знятий за однойменним твором Конрада, отримав приз Каннського фестивалю, а Френсіс Форд Коппола за твором «Серце пітьми», зняв легендарний фільм «Апокаліпсис сьогодні», який номінувався на вісім «Оскарів» і два отримав. Оце називається світове визнання.
Ну от Булгакова, письменника, який народився в Україні, в родині росіян і писав виключно неукраїнською мовою, дехто називає українським, приводячи приклад Кафки, а от Конрада, значно більш відомого у світі письменника, який народився в Україні, в родині поляків, і писав теж неукраїнською мовою, українським не називає ніхто. Дивина. Україні не потрібен великий письменник?
У Бердичеві, на території монастиря Кармелітів босих, є Музей Джозефа Конрада, маленький і дуже сучасний. Але ж це зовсім не рівень такого письменника. Дивує байдужість українців до Джозефа Конрада, якого читають і люблять у всьому світі. Можна було б і екскурсії проводити масово, популяризувати, розкручувати. Але ні, у нас донедавна героєм екскурсій був українофоб Булгаков.
У Тереховому є музей Джозева Конрада (останнє фото у дописі), але нині він переважно зачинений.
Текст та фото Романа Маленкова.