Чуднів. Хрести біля церкви. Козацькі?

Фото 2015 року

Про Чуднів ми вже писали тут.

В Чуднові, біля церкви Різдва Богородиці, стоять у рядочок три кам’яні хрести. Судячи з усього, їх так поставили зовсім недавно, бо ще років сім тому, хрести були в різних місцях. Власне церква, інтернет пише, була побудована у 1772 році. Може якась і була тоді побудована, але не ця, адже поглянувши на “кокошники” над вікнами, на цегляну кладку і шатроподібний верх дзвіниці, відразу зрозуміло, що зводили її у синодально-єпархіальному, так званому, неоруському стилі, десь у останню чверть 19 століття.

1772 рік – то рік побудови попередньої церкви на цій горі. Про неї ми даних не маємо, як і про хрести, розташовані нині у рядок. На одному із них збереглися залишки епітафії, з якої зрозуміло, що роки написані кириличними цифрами, відповідно до 1780-х років, від яких почали використовувати арабські. Але точний рік нам поки розшифрувати не вдалося.

Хрести архаїчних форм. Один із них точно лапчастий – козацький за формою. Місцеві перекази, досить, до речі, стійкі, кажуть, що раніше на пагорбі був козацький цвинтар. Тут поховали козаків, які загинули при штурмі Чуднівського замку в часи Хмельниччини. Не виключено, що це правда, але версія потребує подальших досліджень, в тому числі й археологічних.

Текст Романа Маленкова, фото Ігоря Дорожка та Романа Маленкова.