Топ-10 Україна Інкогніта. Дзвіниці

Дзвіниці – це дуже ефектно. Не вірте, що їх будували заради дзвонів – їх творили, щоб підкреслити велич церкви. За красою та розкішністю дзвіниць Україна навряд чи комусь поступиться.

Рейтинг суб’єктивний і включає лише об’єкти, матеріали про які присутні на сторінках сайту (крім дзвіниць Харкова). В майбутньому, з вашою допомогою, учасники топу можуть змінитися.

Починаємо з кінця. Після лідерів буде п’ятірка запасних, які лише на трошечки поступаються першій десятці.

Отже:

10. Львів. Дзвіниця Покровської церкви (Остробрамської ікони Богоматері). За те що переносить із похмурого Львова у сонячну Італію.

От прибери звідси дзвіницю – і, на перший погляд здається, що нічого особливого храм Богоматері Остробрамської не представлятиме. Великий модерновий будинок, чимось схожий на гарний заводський цех 20-30 рр. минулого століття. Але дзвіниця робить цю будівлю чимось зовсім іншим. Це ж справжня кампанілла, яка ніби перенеслась на Личаків із якогось середземноморського міста. Поглянувши на храм, подумки переносишся кудись в Італію… Збудували її у 1931-1934 роках. За основу взяли проект Адольфа Шишко-Богуша, який суттєво доопрацював Тадеуш Обмінський (керував будівництвом до 1932 року).

Висота дзвіниці – близько 60 метрів.

Стаття про “Львівську Кампаніллу”

9. Харків. Дзвіниця Благовіщенського собору. За смугасту велич.

Благовіщенський собор будували протягом 1888 – 1901 років за проектом  головного архітектора Харкова Михайла Ловцова. Храм звели у неовізантійському стилі з елементами еклектики. Він став головним храмом міста й вважається таким нині.

Висота дзвіниці – 80 метрів.

 Фото звідси. Автор rainymuz ССтаття про собор.

8. Львів. Дзвіниця Вірменського собору. За вік і таємничу похмурість.

Собор Успіння Богородиці (Вірменський собор) був збудований львівськими вірменами у 1363-1370 рр. Комплекс собору, в який входив і монастир розбудовувався ще протягом багатьох століть. Барокову дзвіницю звели у 1571 році за проектом архітектора Красовського і ось уже понад чотириста років вона є окрасою Львова.

Чітких даних про висоту споруди ми не знайшли, але точно не менше 30 метрів.

Стаття про Вірменський кафедральний собор

7. Суми. Дзвіниця Спасо-Преображенського собору. За архітектурний синтез та англійські куранти.

Спасо-Преображенський собор збудований протягом 1776 – 1788 рр., але у 1882 – 1892 рр. він був реконструйований за проектом Михайла Ловцова (архітектор Благовіщенського собору Харкова). Собор, виконаний у поєднанні барокових та класицичних архітектурних стилів, увінчують нехарактерні для православних храмів чорні трьохметрові скульптури апостолів та євангелістів. На дзвіниці собору встановлений англійський годинник із циферблатом на чотири боки – рідкісна для України річ. Годинник працює і нині, заводиться раз на три доби.

Висота дзвіниці 56 метрів.

 

Стаття про Суми

6. Чернігів. Дзвіниця Троїцько-Іллінського монастиря. За красу та гармонійність.

Дзвіниця є видатною будівлею Троїцько-Іллінського монастиря. Її збудували разом із монастирським муром та кутовими вежами у формах бароко  з елементами класицизму у 1771-1775 рр. Будівля є однією із (численних) візитівок Чернігова. Вона напрочуд гармонійно вписується і в ансамбль монастиря, і у прекрасний наддеснянський міський пейзаж.

Висота дзвіниці 58 метрів.

 


Стаття про Троїцько-Іллінський монастир

5. Київ. Дзвіниця на Дальніх печерах Києво-Печерської лаври. За “полум’яне” українське бароко в надбрамній вежі.

Дзвіницю на Дальніх печерах повністю обплутано мереживом тонкого рослинного орнаменту – це один із найефектніших декорів, які коли небудь створювали на теренах України. Збудував її видатний лаврський майстер Степан Ковнір за проектом Петра Нєйолова у 1752-1761 рр. Незважаючи на свою декоративність дзвіниця будувалася як фортифікаційна споруда й повинна була виконувати функції надбрамної оборонної вежі.

Висота дзвіниці 41 метр.

Стаття про деякі споруди лаври і дзвіницю на Дальніх печерах

4. Харків. Дзвіниця Успенського собору. За перемогу над Наполеоном.

Успенський собор в Харкові збудували у 1771-1777 рр. Дзвіницю звели пізніше і будували дуже довго – із 1821 по 1848 роки. Тоді (і зовсім до недавнього часу) це була найвища будівля Харкова. Будівництво височезної дзвіниці присвятили перемозі у війні з Наполеоном (1812-1814 рр.). Нині це друга за висотою дзвіниця України.

Висота дзвіниці 89,5 метрів.

Автор фото EvgenyGenkin Стаття про собор

3. Київ. Дзвіниця Софії Київської. За фантастичний декор, за Мазепу, за символізм, за…

Дзвіниця Софійського собору була зведена у 1696-1706 рр. на замовлення гетьмана Івана Мазепи. Автор первісного проекту невідомий. Зводили будівлю у стилі українського бароко і була вона тоді трьохярусною. В середині 18 століття стіни дзвіниці почали руйнуватись. За порятунок будівлі взявся видатний архітектор Шедель. Протягом 1744-1748 рр. два яруса будівлі було розібрано і відбудовано заново, знову ж у стилі українського бароко. Тоді ж з’явився і казковий декор. У 1851-1852 рр. було надбудовано четвертий ярус. І маємо дякувати Богові (чи обставинам, якщо хто не віруючий), що останній ярус теж звели у стилі українського бароко, і не надбудували якусь цибулину або шатровий верх. Дзвіниця є одним з національних символів.

Висота дзвіниці 76,5 метрів.

 

Стаття про Софію Київську та дзвіницю

2. Львів. Дзвіниця Руської церкви (вежа Корнякта). За ренесанс й за те, що всі від неї у захваті.

Це один із рідкісних випадків, коли дзвіниця з’явилася раніше церкви. Її збудували у 1572-1578 рр. за проектом італійсько-львівського архітектора Петра Барбона (зважаючи на архітектора стиль італійського відродження доволі зрозумілий). Церкву ж звели протягом 1591-1629 рр. Кошти на будівництво дзвіниці виділив багатий львівський купець, грек за походженням, Костянтин Корнякт. Тому і нині дзвіницю частіше називають вежею Корнякта.


Стаття про Руську церкву та дзвіницю

1. Київ. Велика Лаврська дзвіниця. За те що вона є.

Це як Біг Бен у Англії, Ейфелева вежа у Франції чи Хванадальсхнукюр у Ісландії. Ой, щось від захоплення занесло не туди… Архітектор Шедель створив диво. Подумати тільки – двоголові орли на останньому ярусі мають розмах крил 3 метри, а вони ж із низу здаються манесенькими комашками. А звідти… ну краще Свирида Петровича вже ніхто не скаже:

“…і когда такой чєловєк, єслі он вчьоний, подиміться умом своїм за хмари і там умом своім становітся — подиміться ще вище од Лаврської колокольні, і когда он с тудова глянєт вниз на людей, так вони здаються йому такі, такі махонькіє-махонькіє, всьоодно як пацюкі, пардон як кріси. ПотомуШто ето-же ЧЕЛАВЄК

Висота дзвіниці 96,5 метрів. Найвища дзвіниця України.

Стаття про Велику Лаврську дзвіницю

ЗАПАСНІ:

Одеса. Дзвіниця Спасо-Преображенського собору. За те що вона відродилася.

Спасо-Преображенський собор був збудований 1804-1808 років, дзвіницю ж збудували дещо пізніше – у 1825-1837 роках. Автором проекту дзвіниці був італійський архітектор Джованні Фраполлі. Тривалий час собор був головним храмом не лише Одеси, а й всієї Новоросії, але у 1936 році радянські варвари розібрали святиню, залишивши лише фундамент. Вже у період незалежності храм і дзвіницю було відбудовано.

Висота дзвіниці 77 метрів.

Львів. Дзвіниця монастиря сакраменток. Бо схожої в нас більше немає

Костьол Заручин Пресвятої Діви Марії та Святого Йосифа заклали у 1743 році, будували дуже довго, а потім ще й перебудували.Сучасного, австро-німецького вигляду храм набув після реконструкції 1881-1887 рр. та перебудови 1902-1904 рр. Керував перебудовою костьолу в стилі модернізованого бароко (необароко) архітектор Мінасевич. І вийшла дуже оригінальна споруда. Ну, де ще побачиш, прибудовані до основного об’єму вежі-дзвіниці циліндричні вежки-нави, ще й з дашками у вигляді гайок (чи то шестерень)? 

Стаття про храм та дзвіницю

Львів. Дзвіниця Латинської катедри. За вік і готику

Про Латинську катедру написано вже дуже багато. Це ж справжня готика. Вона завжди потрапляє в рейтинги, ось і зараз потрапила, хоч і не в основний, але повноцінно замінити може будь-кого із другої п’ятірки. 

Висота дзвіниці 66 метрів


Стаття про Латинську катедру

Зарваниця (Тернопільська область, Теребовлянський район). За сучасність.

Марійський духовний центр збудований зовсім недавно, але він вже набув статусу греко-католицької святині. Дзвіниця звели вже у 21 столітті.

Висота дзвіниці 75 метрів.

Стаття про Зарваницю

Козелець (Чернігівська область). Дзвіниця собору Різдва Богородиці. За провінційну велич.

Дзвіницю збудували поряд із видатний собором Різдва Богородиці у 1770 році. Вона була зведена у синтезі бароко і класицизму, й гармонійно вписалася у комплекс собору.

Висота дзвіниці 50 метрів

 

Стаття про Козелець