Топ-10 Україна Інкогніта. Синагоги

Усі наприкінці року роблять якісь підсумки та рейтинги от і ми вирішили – нехай буде Топ-10. У цьому рейтингу ми будемо розміщувати кращі, на наш суб’єктивний погляд, об’єкти у своїй категорії серед тих, які висвітлені на сайті “Україна Інкогніта”. Зважаючи на те, що нині на сайті представлені далеко не всі об’єкти розміщені на теренах нашої неньки-України, рейтинг в майбутні роки може і буде змінюватись.  Можливо, він колись стане менш суб’єктивним і буде визначатись способом вибірним способом серед читачів-користувачів. Але поки так.

Розпочинаємо із синагог – храмів одного з найдревніших народів нашої країни. Знову ж суб’єктивна думка, але це ще й одні із найбільш таємничих храмів. Рейтинг представляє об’єкти від останнього до першого, хоча місця теж розподілені досить приблизно – всі ці об’єкти достойні бути першим, але перших місць на всіх не вистачає. Є ще п’ятірка запасних, які здатні рівноцінно замінити представників першої десятки. Отже Топ-10 Україна Інкогніта. Синагоги.

10. Короп (Чернігівська область). За неочікувану зустріч. Тут, у глибині Чернігово-Сіверських земель, в провінційному райцентрі зовсім не очікуєш зустріти іудейський храм, та ще й такий симпатичний. 

Збудували Коропську синагогу у 19 столітті. Тоді у містечку більшість населення становили євреї. В радянський період храм було закрито. В ній розміщувались різноманітні підприємства, востаннє тут була швейна майстерня. Ну а зараз синагога стоїть занедбаною із забитими вікнами. Єврейська громада Коропа дуже нечисленна, і не може реставрувати будівлю власним коштом, ну а держава на таке грошів не дає.

Стаття про Короп і синагогу 

 

9. Кам’янець-Подільський (Хмельницька область). За розташування. Жодна синагога України не розміщена в такому місці як у Кам’янці – на скелі над урвищем, та ще й впритул до великої оборонної башти – Гончарної.

Взагалі усі знають що Кам’янець-Подільський – одне з найпривабливіших міст в країні. Тут завжди багато туристів, адже тут є на що подивитись. Звичайно дивляться замок, оборонні споруди, старовинну житлову забудову, християнські храми. Ну а стара Реміснича синагога залишається майже завжди в тіні. Збудували її у другій половині 18 століття, тому вона вже не виконувала оборонних функцій. Третій поверх на ній надбудували у 1886 році, тоді храм мав гонтовий дах. В радянський період храм перестав функціонувати. Нині тут розміщено ресторан “Стара фортеця”.

Останнє фото hranom

Стаття про Гончарну башту та синагогу у Кам’янці-Подільському

 

8. Гусятин (Тернопільська область). За ефектну зовнішність. Синагога у Гусятині є однією з найбільш атрактивних (візуально). Побачивши її хоча б на фото, можна забути де воно розташована, але її “зовнішність” не забувається.

Синагога у Гусятині була збудована на початку 17 століття. Будувалася як храм оборонного характеру, про це свідчить товщина її мурів та стрільниці, які збереглися на верхньому ярусі. Під час другої світової війни храм був сильно поруйнований. У 1979 році його відреставрували й розмістили в ньому краєзнавчий музей. У 2002 році музей переїхав у нове приміщення і будівлю покинули напризволяще.

Стаття про Гусятин та синагогу

 

7. Біла Церква (Київська область). Хоральна синагога. За сумою балів: збереженість, кількість, єврейський спадок. У Білій Церкві збереглася ціла купа об’єктів, які можна назвати єврейськими пам’ятками – ціле єврейське містечко. Щоправда, нині євреїв тут практично немає, але зовсім поряд збереглися будівлі ремісничої, купецької і хоральної синагог. Для Центральної України це унікальне явище.

Хоральна синагога – аналог християнського кафедрального собору. Такі храми могли собі дозволити лише найбільші й найбагатші єврейські громади. Білоцерківську хоральну синагогу збудували в останню чверть 19 століття в еклектичному стилі. Практично поряд тоді звели трохи меншу купецьку синагогу, а метрів за 400 на початку 20 століття було збудовано ремісничі. Нині в будівлі хоральної синагоги корпус коледжу, тому вона у гарному стані, хоча всередині це вже зовсім не храм.

Хоральна синагога. Далі інші будівлі синагог Білої Церкви: реміснича та купецька

Стаття про єврейську спадщину Білої Церкви

 

6. Дубно (Рівненська область). Велика синагога.  За розміри та оригінальний верх. Здалеку цю синагогу можна прийняти за критий колгоспний ринок – така вона велика. Цей колишній храм є однією з найбільших синагог Східної Європи.

Цей храм був збудований у 16 столітті. Як у більшості Волинських та Подільських містечок у Дубному тоді була велика єврейська громада, тому і синагога вийшла дуже великою. Вона була ще й фортецею, але нині вона повністю покинута. Вікна й двері ще на місці, але дослідники твердять що унікальний храм в аварійному стані.

Стаття про Велику Дубнівську синагогу

 

5. Броди (Львівська область). Велика Синагога. За розміри та Бальзака. Ще один величезний іудейський храм перебуває нині у жахливому стані. А про нього ж згадував великий Бальзак у своєму “Листі про Київ”. Ніяк він не міг виїхати із Бродів через єврейське свято і йому ця синагога була як кістка в горлі. Крім того це ще одна Велика синагога – одна із найбільших в Україні.

Велика Бродівська синагога була закладена у 1742 році. Вона, як і більшість тогочасних іудейських храмів будувалася справжньою фортецею – тоді був бурхливий період татарських нападів. Товстелезні мури, бійниці мали захистити бідних дітей Сіона від погромів. Але не встояли мури перед радянською владою та перед післярадянською українською розрухою.

Стаття про Броди та Велику синагогу

 

4. Київ. Синагога Розенберга. За те що головна. Нині тут резиденція Головного рабина України, тому цю синагогу нині можна вважати головною в Україні. Це не просто синагога – це цілий комплекс будівель. Ну й, крім того, вона дуже красива.

Засновником синагоги був Габрієль-Яків Геселевич Розенберг – фундатор першої хоральної синагоги Києва. Синагога будувалася протягом 1894-1895 рр. Для будівництва Розенберг віддав свою ділянку землі на Подолі й запросив архітектором Миколу Гарденіна. Будівлю звели у мавританському стилі.

Стаття про синагогу Розенберга

 

3. Жовква (Львівська область). Велика синагога. За гармонійність та еталонність. Жовква (раніше Жолква) будувалася як ідеальне місто-фортеця. Ніщо не повинно було випадати із цього ансамблю обороноздатної краси. От і іудейський храм-фортеця не випав, та ще й став еталоном ренесансної синагоги, за яким почали будувати іудейські храми в інших містах.

Синагогу у Жовкві будували в у 1692-1698 роках за проектом Петра Бебера у стилі ренесансу. Вона є дуже цінною пам’яткою для євреїв й відома у всьому світі. Її навіть занесено до списку „100 пам’яток світу, що перебувають у загрозливому стані”. Цей список ведеться Нью-Йоркським фондом світових пам’яток. Частково на кошти фонду у 2000 році розпочалася реставрація святині, але зовнішніх ознак цієї реставрації не помітно ще й досі (якщо не вважати такими високу дерев’яну огорожу). А вже десять років пройшло.

Стаття про Жовкву та синагогу

 

2. Острог (Рівненська область). Велика синагога. За древність та чудо. Ця синагога, ймовірно, є найстарішою не лише в Україні, а й у Східній Європі. Її збудували у 15 столітті. А у 1792 році, під час штурму Острогу російськими військами тут сталося справжнє чудо, про яке в єврейському світі ходить немало легенд.

Під час російсько-польської війни росіяни підступили під Острог. Польський гарнізон, через свою малочисельність, залишив місто, а налякані євреї зачинились у синагозі. Росіяни прийняли синагогу за Острозький замок й почали її обстрілювати із гармат. Облога замка-синагоги тривала два дні. Ядра, які залітали до храму через вікна не розривалися і не падали – вони просто висіли в повітрі. Так каже легенда. Врешті знайшовся хоробрий єврей, який прийшов до росіян і повідомив, що вони обстрілюють не замок, а синагогу, а в ній не польський гарнізон, а налякані юдеї. Він же пообіцяв показати москалям брід через Вілію, й вони відступили від храму. В пам’ять про це чудо кілька ядер було вмуровано у мури синагоги, а кілька повісили на цепах… Зараз іудейська святина у вкрай жахливому стані.

Стаття про Велику Острозьку синагогу

 

1. Київ. Караїмська кенаса. За казковість і фантастичну красу. Владислав Городецький створив справжнє архітектурне диво, яке, можливо перевершує його будинок із химерами.

Дехто схаже що це не синагога. Але це синагога, просто караїмська. Почитайте історію цього малого народу, якщо не вірите. За кордоном їх називають караїмські синагоги, а кенаса – слово, яким називають ці храми самі караїми. Майже всю історію євреї вважали, що суперечка між ними – їх особиста справа, для всього світу вони іудеї, що караїми, що рабинисти. Розкол у їх ряди внесла імператриця Катерина, яка обклавши євреїв податками, для кримських караїмів податки відмінила.

Кенасу Городецький будував у мавританському стилі на замовлення багатого караїма, тютюновго магната Соломона Когена. Мабуть жоден інший іудейський храм не має такого декоративного навантаження. А до радянської епохи, із куполом кенаса була ще красивішою. Нині в будівлі розміщено Будинок актора.

 

 

ЗАПАСНІ ОБ’ЄКТИ:

Золотоноша (Черкаська область). За типове у нетиповому. Синагога типова для Західної України була збудована на Лівобережжі (зовсім нетиповому для подібної архітектури регіоні) у 19 столітті.

Стаття про Золотоношу та синагогу

Чортків (Тернопільська область). Нова синагога. За палацовість та колишню розкіш. Будувалася у 1905-1909 роках за проектом віденського архітектора Гельдкремера. Це була резиденція цадика Фрідмана. Оздоблена італійськими майстрами розкішною різьбою і живописом. Сюди у 1910-1914 роках щорічно приїжджав головний рабин з Відня або Парижа і проводив богослужіння, на які прибували євреї з різних міст Галичини, Австрії, Румунії, Угорщини, Чехії, Словаки, Польщі, Сербії і Росії.

Стаття про Нову синагогу Чорткова

Шаргород (Вінницька область). За поліконфесійність та привабливість. У період окупації Шаргороду турками (1672-1699 рр.) ця синагога була мечеттю. А збудували її у 1589 році в оборонному стилі.


Стаття про Шаргород та синагогу

Гримайлів (Тернопільська область). За мальовничість у руїні. Це чергова фортифікаційна синагога, яка зводилася у 17 столітті. Вражає своєю монументальністю та фактурністю.

Стаття про Гримайлів і синагогу

Бердичів (Житомирська область). Хоральна синагога. За те що це колишній головний храм Волинського Єрусалиму. Нині рукавична фабрика.

Далі інша колишня синагога Бердичева. Загалом їх було до восьмидесяти.

Стаття про Волинський Єрусалим