Главная > Новости > В давньому Сатанові стурбувалися питаннями охорони культурної спадщини

В давньому Сатанові стурбувалися питаннями охорони культурної спадщини

Давнє містечко Сатанів за кількістю давніх пам’яток на одиницю площі на Хмельниччині серед лідерів і поступається хіба що неперевершеному Кам’янцю-Подільському. «Україна Інкогніта» неодноразово розповідала про його чисельні родзинки. На жаль якоїсь системної охорони п’яток поки що не спостерігалося, але незабаром ситуація може докорінно змінитися.

Замок в Сатанові 16-18 ст.ст. Фото: Ігор Моцний (за участі Дмитра Полюховича)

Як повідомляє Городок-city, в Сатанівській громаді створюють спеціальну структуру – Орган з питань охорони культурної спадщини. Її мета – зберегти та дослідити унікальні пам’ятки історії та культури краю.

Положення про нову структурну одиницю місцевого відділу освіти, культури, молоді та спорту затвердили 10 липня під час 33 сесії селищної ради Сатанова. Згідно із Законом «Про охорону культурної спадщини» подібний виконавчий орган повинен діяти в містах, селищах та селах, занесених до Списку історичних населених місць України.

Міська брама 15-18 ст.ст. Фото: Дмитро Полюхович

— 4 червня 2024 року вийшла Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення об’єктів культурної спадщини національного значення до державного реєстру нерухомих пам’яток України». Згідно з цим документом, Сатанівська територіальна громада має 6 таких пам’яток: міська брама, замок, синагога, Троїцька церква, келії з дзвіницею та в’їзна брама, — говорить історик Ірина Солодковська, працівниця відділу освіти, культури, молоді та спорту. — Також у нас є дві важливі пам’ятки археології — це поселення в селі Журавлинці та городище в селі Іванківці.

Новий орган допоможе: дослідити пам’ятки, розробити плани їх реставрації та музеєфікації, залучити необхідні кошти, припинити незаконні роботи на об’єктах культурної спадщини.

Монастирська брама 18 ст. Фото: Дмитро Полюхович

— Сатанів та територія навколо нього — багаті на пам’ятки історії, культури різних епох, бо тут століттями поряд жили різні громади, взаємно збагачуючи одна одну. Пізнати цей спадок потрібно і корисно для того, щоб пройнятися гордістю за свою малу Батьківщину, передати це нащадкам, — ділиться думками Алла Польна, вчителька історії в Сатанівському ліцеї. — Культура та її пам’ятки дозволяють нам краще зрозуміти, наскільки багатою є наша історія. Це допомагає гуртуватись навколо чогось єдиного і цінного. Саме тому надважливо зберегти всі об’єкти культурної спадщини нашої громади.

До складу органу з питань охорони культурної спадщини увійдуть працівники відділу освіти, культури, молоді та спорту Сатанівської громади, а також фахівці з охорони пам’яток. Він розпочне свою роботу найближчим часом. Така діяльність допоможе зберегти багату культурну спадщину для майбутніх поколінь.