Осоївка

Село Осоївка на Краснопільщині засновано 1654 року. А точніше буде сказати, що спочатку було дві слободи, Осоївка та Тимофіївка, і ці села об’єднались в одне через кілька століть після заснування.

Так от. Осоївку заснував козак Осой, Тимофіївку – козак Тимофій Загорулько. Села були курінними та входили до Краснопільської сотні Сумського полку. За записами 1690 року в переписній книзі Сумського полку за 1690 рік, отаманом Тимофіївського куреня був Савин, курінь налічував 41 козака.

Перший храм в  Осоївці був зведений козаками. Спочатку в лісі Біля села Марченки змайстрували зруб, а потім перевезли його до села й добудували вже церкву на місці. Згодом дерев’яну церкву змінила мурована, на честь Різдва Пресвятої Богородиці. За радянських часів ця церква була зруйнувана, проте історія у вигляді старої світлини донесла до нас, як вона виглядала. Ще у шкільному музеї збереглися ікона з Богородицького храму.

На відміну від церкви, будівлі парафіяльної школи залишилися.

До 1901 року школа була в будинку, який був поділений на дві половини. В одній половині цієї школи поміщалась церковна сторожка, а в другій школа.

В 1899 році біля церкви на кошти земства почалось будівництво земської школи, а в 1901 році закінчено. Земська школа мала дві класні кімнати і квартиру, в якій жив учитель.

Осоївка відома також тим, що в дитячі роки в тій частині, що була раніше Тимофіївкою, жила майбутня дружина Івана Франка, Ольга Хоружинська.

Текст та фото Максима Назаренка, Олега Години та Ігоря Дорожка.