З 2013 року Національний заповідник «Глухів» став центром некрополістичних досліджень в регіоні. Науковці обстежують старовинні православні та єврейські цвинтарі, вносячи до наукового обігу сотні надгробків XVIII поч. ХХ ст. На території музею археології м. Глухова створений лапідарій, де знаходять прихисток відірвані від місця поховання кам’яні хрести, плити, обеліски.
Паралельно ведеться робота з пошуку біографічних данних на осіб, яким належали надгробки. На базі Заповідника у 2019 р. відновлені наукові читаннях «Українська некрополістика в контексті сучасного історіографічного процесу».
Характерною особливістю міських та сільських цвинтарів півночі Сумщини є багатство кам’яних хрестів та плит виготовлених із пісковика, різноманітних за формою та стилем. Насамперед це пов’язано з наявністю потужних родовищ каменю та появою десятків кар’єрів де займалися
хресторобством. Художньому каменярству не судилося прожити довге життя. На початку ХХ ст. ринок будівельних матеріалів збагачується виробами з цементу, каменярство стає «мертвим» ремеслом. Ми працюємо над створенням єдиної бази данних надмогильних пам’яток XVIII поч. ХХ ст., що вціліли в нашому регіоні, найбільш знакові об’єкти популяризуємо через масмедія, організовуємо толоки, встановлюємо інформаційні стенди.
Текст Олександра Мірошниченка, фото із сайту заповідника.