Про місто Ромни та його пам’ятки ми вже писали. Хочемо окремо зупинитись на тій, яка знаходиться не в межах туристичного центру міста, а дещо одаль. Мова про так зване урочище “Бедюхова Дача”. Назвали його так тому, що свого часу тут збудував собі дачу та заклав парк дуже відомий в Ромнах, і не лише, нотаріус Бедюх Георгій Якимович.
У дачну ділянку входила як сама садиба нотаріуса, так і інші будівлі.
Про Георгія Бедюха відомо, що працюючи в місті Ромни він обслуговував Іллінську ярмарку (тобто посвідчував угоди, що укладались під час неї, векселі, кредитні операції), яка, треба відзначити, свого часу була найбільшою не лише в Полтавській губернії, а взагалі в Російській імперії.
Окрім того Георгій Бедюх обслуговував також відомих цукрових магнатів Терещенків та Харитоненків.
Станом на 1871 рік в у списку посадових осіб Полтавської губернії по м.Ромни значиться старший нотаріус колезький секретар Бедюх Георгій Якимович.
У актових книгах Державного архіву Полтавської області знаходяться 93 справи 1876-1917 рр, що відносяться до Роменського нотаріуса Г.Я.Бедюха, між тим є ще 2 справи по Крюківському нотаріусу (Кременчуцький повіт) Г.Бедюху. Чи одна це особа, не з’ясували.
У самих Ромнах зберігся його будинок, так звана “контора”, на Московському бульварі, 31. Напевно тому, що зараз будівля програє іншим принадам Ромен (одноповерхова, приземкувата та невиразна, з пластиковими вікнами), вона не включена в марштути по місту, та не фігурує навіть у списках.
А ось заміська дача варта уваги. Центральне місце займає головна садиба нотаріуса, збудована 1905 року, та що є пам’яткою архітектури місцевого значення. А на основі літніх будиночків пана поруч з р. Роменкою, з 1961 року облаштований комплекс оздоровчого дитячого табору “Вогник”.
Для довідки. Хтось дослідив, що з прізвищем Бедюх нині в Україні мешкає біля 400 чоловік, з них 50 у Запоріжжі, в Ромнах нема ні одного…
Текст та фото Ігоря Дорожка, Олега Години та Максима Назаренка.