Гора Золотуха

А чи знаєте ви, де саме в УРСР вперше було винайдене родовище нафти ? Саме тут, на горі Золотуха, на околиці Ромен, у 1937 році. Ну це не зовсім гора, а скажімо так, пагорб на лівому схилі долини річки Сули, і місце це є геологічним заказником місцевого значення. Висота 110-120 метрів.

Ще з 18 ст. тут добували алебастр, проте родовища гіпсу детально почали досліджувати у 1867 році.

Вперше було припущено, що в глибині, під соляним куполом, може бути нафтове родовище, 1931 року.

Так думати підстави у вчених були, оскільки досить рідкісне явище, коли в зоні розлому земних порід, у результаті видавлювання з глибин на поверхню, утворюється соляний купол, вже давали схожий результат.

Буріння підтвердили теоретичні викладки, і в червні 1937 року з глибини 239 метрів були отримані перші 2 тони нафти.

Роменське нафтове родовище знаходилось в розробці до 1951 року.

Окрім нафти Золотуха та її околиці багаті й іншими корисними копалинами. Це і гіпс, а на глибині 87-95 м залягають поклади кам’яної солі, на глибині 355-363 м – калійна сіль.

В 1980 році гора Золотуха отримала статус геологічного заказника, природоохоронна площа 16 га.

В околицях Золотухи розташована каплиця, споруджена в ім`я загиблих в цьому місці 15 вересня 1918 від рук більшовиків, що розстріляли чотирьох мирян, а також єпископа Варсонофія і ігуменю Ферапонтову з Серафимського монастиря.

Чи пов’язана назва гори з “чорним золотом”, чи так вона називалась і раніше, не скажемо. Якщо це другий варіант, то назва виявилась пророцькою.

Текст та фото Ігоря Дорожка, Олега Години та Максима Назаренка.