Донедавна районний центр Сумської області, корені якого в Стародубщині, принаймні засновник буди, дехто Середа, був саме звідти.
Місто Середина-Буда розташоване на межі Полісся та відрогів Середньо-Руської височини. Засноване як типове для Стародубщини місце лісових промислів та торгівлі. Місцевість навколо з XVII століття розвивалася за рахунок випалювання вугілля, видобутку болотної руди, виварювання поташу, а також винокуріння. Розвитку краю сприяло прокладання на початку ХХ століття залізниці. Нею на сьогодні прибуває значна частина відвідувачів НПП «Деснянсько-Старогутський», адміністрація якого розташована в цьому місті. На просторному подвір’ї адміністрації є дендрарій, плодовий сад, колекція лікарських рослин, вольєри. Для різноманітних екоосвітніх заходів облаштовано літній лекторій. В холодну пору року більше задіюється візит-центр у приміщенні.
В самій Середина-Буді збереглося багато традиційних одноповерхових дерев’яних будиночків з тонким різбленням на вікнах, крилечками, що виходять на вулицю. Біля окремих є сади, маленькими вуличками можна потрапити до річок Ластівка та Бобрик, що протікають серед лук та чагарників, немов би й не в місті. Найбільша пам’ятка природи Середина-Буди – лісопарк Мирщина з віковими деревами дуба, клена, липи. Це реліктовий деревостан, притаманний цій частині відрогів Середньо-Руської височини.
Туристичні маршрути довкола Середина-Буди найрізноманітніші. Найперше бажання проїхатися до Старої Гути й пройтися екостежкою до партизанської землянки, прогулятися парком Кочубеїв. Проте поруч з містом є давньольодовикова прохідна долина з цікавими болотними рослинами, крейдяний кар’єр із степовими рослинами.
Більшість людей його знає лише тому, що тут Деснянсько-Старогутський Національний Природний Парк – найпівнічніший в Україні.
Радимо утриматися від поїздок до Середина-Буди, бо майже щоденно обстрілюють з російського боку.
Текст та фото Сергія Панченка