Палац-фортеця графів Телекі у селі Довге

Бароковий палац-фортеця графів Телекі у селі Довге Іршавського району Закарпатської області XVIII століття.

На мій погляд недооцінений об’єкт, який би міг стати родзинкою подорожей Закарпаттям.

 

Окрім туберкульозної лікарні, в яку перепрофілювали графську барокову коштовність, у середньовіччя в селі був інший замок. Від того першого дерев’яно-земляного замку 13 – 14 століття ніби-то нічого не збереглося. А кладку його наступника – кам’яного 1460 року – можна ще знайти в підвалах. Тоді село Hozyomezen знаходилося у власності родини Долгаї. За однією з версій село стало носити ім’я власника Долгойвар (var з угорської замок або фортеця), хоча інші стверджують, що назва поселення стала назвою роду.

7 червня 1703 року біля села відбувся бій між 1,5-тисячним загоном куруців Ференца II Ракоці й імператорськими солдатами. У 1902 році в Довгому на братській могилі 50 куруців був встановлений бронзовий турул. 

Через підтримку родиною власників Довгого повстання Ференца II Ракоці австрійський імператор позбавляє їх родинного гнізда. Землі в районі Довгого імператор дарує трансільванському графу Ласло Телекі. Свій палацово-оборонний комплекс нові власники будують на старому замчищі. 

Нині палац-фортеця перебуває в типовому для України стані більшості палаців та замків: «Пацієнт швидше живий, ніж мертвий».

Текст і фото Сергія Щербія