Санта Круз де Тенеріфе Santa Cruz de Tenerife – нинішня столиця Тенеріфе й столиця Канар наполовину, разом із Лас Пальмасом, столицею острова Гран Канарія. У 1494 році Алонсо Фернандес де Луго десь тут вперше висадився із своїми конкістадорами. Він поставив хрест, біля якого розмістив військовий табір. Ось так і з’явився Святий Хрест Тенеріфе – найбільше місто острова.
У 1494 році де Луго мав 2 тисячі піхотинців та 200 вершників. Організувавши військовий табір він переманив на свій бік частину вождів гуанчів, але найпотужніше королівство Таоро, на чолі із королем Бенкомо, здаватись не схотіло. Озброєні дерев’яними списами, щитами та пращами тубільці, завдали нищівної поразки конкістадорам, 1100 з яких, так і залишились навіки на полі бою. Битва при Ачентежо – таку назву вона отримала. Але наступного року де Луго прийшов із більшими силами і завоював Тенеріфе повністю.
Після завоювання, столицею Тенерифе була Ла Лагуна. У 1723 році ці функції на себе перебрав Санта Круз, а із 1833 по 1927 місто виконували функції одноосібної столиці Канарського архіпелагу. Нині у Санта Крузі мешкає близько 230 тисяч осіб. Разом із Ла Лагуною столиця утворює потужну агломерацію. Між цими містами ходить трамвай, а на відрізку дороги, який їх розділяє (там з обох боків промзона) набудували величезних мегамаркетів.
Форт Хуана Баутісти
Арсенал
Нинішній Санта Круз не назвеш туристичним містом – на таке воно перетворюється лише у лютому, коли тут відбувається найбільший карнавал на Канарах. Інтернет пише, що це другий, за масштабом, карнавал світу – перший у Ріо. Основні карнавальні дійства відбуваються на набережній, біля порту. Хоча є у місті своя Рамбла – головна вулиця, як у Барселоні, але скажу чесно – я на ній не був, тому, думаю що і там проходить карнавал, але основна частина – біля океану.
Біля океану і головні туристичні об’єкти Санта Круза: пальметум – унікальний ботанічний парк, в якому зростає величезна кількість видів пальм; басейни для купання – вартість 2 євро за день; форт (або замок) Хуана Баутісти (Івана Хрестителя) та Аудиторіум.
Пальметум
Форт Castillo de San Juan Bautista, який ще називають Чорним Замком, був одним із двох головних укріплень, які охороняли вхід у гавань Санта Круза. Місто неодноразово намагалися захопити англійці – ну дуже важливим вони вважали цей порт, для домінування в Атлантиці, одного разу їм навіть вдалося увійти у місто, але ненадовго. А було три епізоди, коли англійські кораблі довго і наполегливо штурмували Санта Круз, але так і не змогли його взяти – на честь цих славних перемог на гербі міста три леопарди. Третім штурмом, у 1797 році, керував легендарний адмірал Гораціо Нельсон. Тут він втратив руку й покинув спроби захопити неприступну фортецю. Форт Хуана Баутісти не схожий на неприступну фортецю – він відносно невеликий, але він вважався другим за важливістю, в системі укріплень Санта Круза – першим був форт Святого Крістобаля, нині повністю зруйнований (на його місці нині площа Іспанії). Ще був форт Святого Андреса – від нього залишилось пів-башти. Звичайно самостійно жоден із цих фортів не зміг би оборонити місто, але разом вони формували потужну фортецю, а берег був також укріплений кам’яними стінами, втиканий гарматами. Повністю зберігся лише Castillo de San Juan Bautista – до 1925 року він виконував функції форту, а від 1949 року – це музей.
Аудіторіо де Тенеріфе
Біля форту стоїть головна пам’ятка Санта Круза – Аудиторіо де Тенеріфе Auditorio de Tenerife – оперний театр та концертний зал, який є однією з візитівок усіх Канарських островів. Відразу згадується Сіднейська опера – схожість є, але Аудиторіо де Тенеріфе химерніше – це типу якась морська алегорія, чи то якась морська тварина, чи то видозмінене вітрило із дзьобом, чи то якась екзотична пташка… Кажуть, що це експресіонізм. Архітектор Сантьяго Калатрава. Його проект прийняли у 1990 році, будівництво почали у 1997-му, а закінчили у 2003-му. Будівля величезна. Крило піднімається на висоту 50 метрів, всередині два зали, один з яких вміщує 422, інший – 1616 осіб. Тут є величезний орган на 3835 труб. Внутрішнє розпланування та оздоблення будівлі не менш оригінальне, ніж зовнішнє. Тут відбуваються концерти та різноманітні масові заходи.
Набережна Санта Круз де Тенеріфе крутизна. Тут отримуєш справжню естетичну насолоду, як десь на островах, у тропічному раю… Стоп. То це ж і є острівний рай. Тенеріфе просто супер.
Текст та фото Романа Маленкова.