Стовпів. Забутий палац .

Про село Стовпів, що в Чуднівському районі Житомирщини, в мережі немає майже ніякої інформації. Вікіпедія взагалі містить два речення. Що вже говорити про панську садибу, яка збереглась в селі.

Трохи допоміг допис на сайті веломандрівників з Романова.

Отже, в селі Стовпів, на галявині, оточена старими ялинами, до нашого часу дійшла садиба, що належала небагатому шляхтичу. І вона дійсно, як пишуть, є типовою для Волині. Одноповерхова, без якогось вишуканого оздоблення, але з портиком на чотири колони, вона характерна для першої половини XIX ст.

Саме село з маєтком у XVIIIст. належали Юзефу Хжонстовському, летичівському чашнику, який згадується, як власник села в 1750 та 1759 роках. Проте саме про цю садибу не говориться, як і про те, хто був власником маєтку пізніше.

Зараз в цій садибі розміщується сільська початкова школа.

Щодо самого села, то, як в 1874 році писав польський часопис “Газета польська”, за N225, село Стовпів вперше згадується в документах в 1512 році. А поруч у ліску в XVI ст. було засноване містечко Лісногород, якими володіла родина Острозьких. Там же, згідно опису, в ліску було безліч мурованих льохів та підземель, які, напевно, чекають часу, щоб їх знайшли та дослідили.

Якщо цей допис читають стовпівчани, яким є чим заповнити “білі плями” з історії села та садиби, діліться інформацією.

Текст Ігоря Дорожка, фото Романа Маленкова.

50.086572, 28.017631 Дивитись на мапі Google Maps