Поліський заповідник. Лісові пожежі

Нерідко, у спекотливі роки, поліська природа зустрічається обличчям до обличчя з одним з найлютіших своїх ворогів – вогнем. В години, коли ліси займаються полум’ям пожеж, важко приходиться не лише рослинності, а й тваринам…

Страшні лісові пожежі з року в рік під час найбільш засушливого періоду спалахують в Поліських лісах. В 2002 році лише в межах Поліського природного заповідника пожежі знищили близько 1000 га лісу.

У серпні 2002 року страшні лісові пожежі охопили північну частину Овруцького району. У новинах з телебачення і радіо лунали невтішні повідомлення про загрозу суцільного знищення вогнем сіл Далета та Селезівка. Далету і справді тоді вогнем прихопило, а ось Селезівку обминуло. Майже тиждень провели пожежники разом з працівниками лісу на гасінні жахливої верхової пожежі, що просувалась на північ, у сторону Білорусі. Того року лише в межах Поліського природного заповідника вигоріло близько 1000 га лісу.

Невтішна статистика повідомляє, що винуватцями 80-90 % лісових пожеж є люди. Відсоток пожеж, що виникають внаслідок блискавок та інших природних чинників досить незначний. Необережне поводження з вогнем населення дуже часто має жахливі наслідки для лісу. Також мають місце навмисні підпали. Наприклад в тому ж Овруцькому районі колись жив палій, якого ще у часи радянської влади двічі засуджували за навмисні підпали пожеж, що завдавали державі величезних збитків. Він і зараз “сидить”, але вже пообіцяв, що, відбувши покарання, знову візьметься за підпали. Більшість паліїв викрити дуже тяжко, тому вони майже завжди залишаються непокараними.

У новинах з телебачення і радіо лунали невтішні повідомлення про загрозу суцільного знищення вогнем сіл Далета та Селезівка. Далету і справді тоді вогнем прихопило, а ось Селезівку обминуло.

Лісові пожежі бувають двох типів: низові і верхові. Під час низової пожежі горить лісова підстилка, під час верхової займаються крони дерев, до самих верхівок, і навіть стовбури. Верхова пожежа схожа на справжнє пекло. Вона пересувається зі швидкістю до 100 метрів за хвилину і загасити її дуже тяжко. Низова пожежа рухається зі швидкістю до 3 метрів за хвилину, але при сильному вітрі (понад 6 м/с) низова пожежа майже завжди переходить у верхову.

У заповіднику, як і у сусідніх лісництвах, проводиться пожежний моніторинг. Для цього споруджено пожежні вежі висотою 35 метрів, з яких видно ліс на десятки кілометрів і провадиться постійне спостереження. У випадку фіксації диму визначаються координати його джерела й передаються радіостанцією в пожежну службу.

Текст Романа Маленкова, фото Сергія Жили

ЧИТАЙТЕ ЩЕ ПРО ЗАПОВІДНИК:

Поліський природний заповідник

Хижаки Поліського заповідника

Тваринний світ Поліського заповідника

Бортництво

51.528931, 28.080711 Дивитись на мапі Google Maps