Топ-10 Україна Інкогніта. Українське бароко. Храми

Українське бароко – хіба може бути щось краще. Це як вишиванка, це як пісня, це як сало з часником, це як вареники із сметаною, це як борщ… Вільнолюбний європейський народ створив стиль, який можна порівняти із найкращими світовими архітектурними стилями. Взяли дерев’яну козацьку церкву і відтворили її в камені, а потім змішали (синтезували) те що вийшло із європейським бароко.

Козацьке бароко, Мазепинське бароко, українське бароко. На жаль не так вже й багато дійшло до нас шедеврів українського бароко – комуністичні варвари постаралися, для них цей стиль не представляв ніякої цінності. Але знищити не вдалося.

В рейтингу є дві споруди, які були відбудовані повністю, або частково, але ми їх не вважаємо декорацією – це повноцінні шедеври – Михайлівський Золотоверхий та Успенський собори. З цими будівлями пов’язані цілі епохи, тому не розглядати їх ми не маємо права. 

Частина об’єктів у рейтингу зводились в Княжу Добу й були перебудовані у стилі українського бароко – вони також розглядались як повноцінні учасники, без них українське бароко не стало б світовим стилем.

Рейтинг суб’єктивний, в ньому розглянуто лише об’єкти, інформація про які розміщена на сторінках сайту “Україна Інкогніта”. Починається рейтинг із десятого місця. Також ми подаємо десятку! (ну важко було виключати шедеври) запасних об’єктів.

10. Церква святої Катерини (Чернігів)

У 1696 році цар Петро І пішов черговою війною на турків. Ну типу, як у пісні «Ногу Свєло»: «…и снова идут на войну Петербург и Стамбул…». Цього разу майбутній імператор вирішив захопити османську приазовську фортецю із простенькою назвою Азов. Ну й нехай, це його справа, але ж він цього разу і запорізьких козаків за собою потягнув. І ті били турка не жаліючи живота свого, і здобули звитяжну перемогу. Керував козацьким військом чернігівський полковник Яків Лизогуб. На честь цієї перемоги він вирішив поставити у Чернігові козацьку церкву.

Читайте про церкву святої Катерини

9. Успенський собор (Чернігів, Єлецький Успенський монастир)

Пам’ятаєте перший і єдиний радянський фільм жахів? Вій. Дійсно цікавий і майстерно знятий фільм із прекрасними акторами та прекрасними декораціями. Хоча, звичайно, монстри у цьому фільмі не йдуть ні в яке порівняння із сучасними голлівудськими монстрами, але ж і знімався фільм аж у 1966 році. Пригадайте самий початок кінострічки, там де бурсаки відправляються на канікули, а бородатий архімандрит каже їм напутнє слово. Відповідно до повісті виходять вони із брами Київської бурси – Києво-Братського училища, яке розташовувалось у Братському монастирі. Але на екрані зовсім не Київ – це Чернігів, а бурсаки вибігають із брами Єлецького Успенського монастиря. Отже цей монастир – кінозірка, адже його бачили практично усі мешканці колишнього СРСР та і всього пострадянського простору.

Читайте про Успенський собор

8. Спасо-Преображенський собор (Черкаська область, Золотоніський район, Бакаївка, Красногірський Покровський монастир)

1767 року Софроній перебуваючи у Іркутську ініціював будівництво Спасо-Преображенського собору в Красногірському монастирі та виділив кошти на цю справу. Собор зводили за проектом видатного українського архітектора Івана Григоровича-Барського. У 1771 році будівництво закінчили, але Софроній так і не побачив цієї перлини українського бароко.

Читайте про Красногірський монастир

7. Миколаївський собор (Чернігівська область, Ніжин)

Цей величний храм є одним з найбільш ранніх зразків українського козацького бароко. Він повністю відтворює у цеглі форми дерев’яних козацьких храмів. Коли точно його збудували достеменно невідомо. Вважається що будівництво розпочали у 50-ті роки XVII століття. Будували собор козаки Ніжинського полку на кошти соратників Богдана Хмельницького братів Золотаренків.

 

Миколаївський собор є одним з найвищих храмів збудованих у XVII столітті. Та й взагалі в Україні знайдеться небагато храмів, які перевищують його висотою. Стрімко злітають угору на висоту 55 метрів 5 щільно стулених бань Миколаївського собору. Могутні стіни (товщина їх перевищує 1,5 м), вкриті хитромудрим бароковим декором, підкреслюють фортифікаційне значення будівлі, але не дають засумніватися в його першочерговій функції церкви-домінанта. Церкви, яка стала прототипом для багатьох п’ятибанних хрещатих храмів, виконаних в стилі українського бароко.


Читайте про Ніжин та Миколаївський собор

6. Троїцький собор (Чернігівська область, Прилуцький район, Густиня, Троїцький монастир)

Зараз Густиня – це маленьке село з населенням у 150 осіб. Виникло воно у 1600 році, коли монахи з гори Афон Йоасаф та Афанасій з благословення настоятеля Києво-Печерської Лаври прийшли сюди для усамітнення й заснували тут, на острові в заплаві річки Удай серед густого лісу (звідси і назва), чоловічий монастир. Освятили обитель на честь Святої Трійці.

Читайте про Троїцький Густинський монастир

5. Церква Миколи Козацького (Сумська область, Путивль)

Церква Миколи Козацького є однією з головних пам’яток українського бароко в межах Східної України. Місцеві мешканці дуже шанують цей храм. Кажуть що його не зачиняли для богослужінь навіть у радянські часи. Хоча вони, мабуть, і не уявляють якою пам’яткою є ця церква.

Читайте про Путивль та його пам’ятки

4. Михайлівський Златоверхий собор (Київ)

…Собор, збудований у Княжу Добу, перебудували у стилі українського бароко. У 18 столітті фасади храму були прикрашені ліпними прикрасами – облицюваннями і орнаментом – виконаними відомим київським архітектором Іваном Григоровичем-Барським. Фризи барабанів були декоровані оригінальними майоліковими розетками, що виблискували на сонці, подібно до коштовних каменів… Радянські варвари зруйнували святиню. За фотографіями та збереженим проектом храм відновили в період незалежності…

Читайте про Михайлівський Златоверхий собор та монастир

3. Велика церква Лаври, Успенський собор (Київ)

Закладення нового кам’яного храму відбулося у 1073 році. На будівництво Антоній та Феодосій запросили чотирьох майстрів із Константинополя (хоча існує легенда, що сама Богородиця у сні запросила зодчих на Русь). «Де закладати храм?» – запитали зодчі Антонія. «Де Господь вкаже» – відповів преподобний. І Господь вказав: спочатку тут не випала роса, потім випала лише тут, пізніше сюди зійшов вогонь, випалив зелень та утворив заглиблення у землі.


Читайте про Успенський собор

2. Троїцький собор (Чернігів, Троїцько-Іллінський монастир)

…У рік завершення будівництва Введенської церкви в монастирі розпочалося нове, цього разу грандіозне будівництво – почалося зведення Троїцького собору. Проект собору розробив архітектор польсько-німецького походження Йоган (Ян)-Баптист Зауер. Він же керував будівельними роботами…

Читайте про Троїцький собор і монастир

1. Софійський собор (Київ)

Доки стоїть Свята Софія – стоятиме Україна.

Читайте про Софійський собор і монастир

ЗАПАСНІ

Спасо-Преображенський собор та Миколаївська церква-дзвіниця (Чернігівська область, Прилуки)

Читайте про Прилуки

Церква Миколи Притиска (Київ)

Читайте про церкву Миколи Притиска

Церква Різдва Богородиці (Київ, Києво-Печерська Лавра)

Читайте про церкву Різдва Богородиці

Хрестовоздвиженська церква (Київ, Києво-Печерська Лавра)

Читайте про Хрестовоздвиженську церкву

Покровська церква (Київ, Поділ)

Читайте про Покровську церкву

Михайлівська церква (Сумська область, Шосткинський район, Вороніж)

Читайте про Вороніж

Церква Феодосія Печерського (Київ, Києво-Печерська Лавра)

Читайте про церкву Феодосія Печерського та монастир

Церква Всіх Святих (Київ, Києво-Печерська Лавра)

Читайте про церкву Всіх Святих

Кирилівська церква (Київ)

Читайте про Кирилівську церкву

Вознесенський собор (Київ, Флорівський монастир)

Читайте про Флорівський монастир