Штайн на Дунаї Stein an der Donau тобто Камінь на Дунаї – зараз це район міста Krems an der Donau, хоча протягом століть це було окреме місто. Як і центр міста Кремс, центр міста Штайн-ан-дер-Донау також є частиною Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у Вахау.
Місто лежить в долині Вахау, на вузькій частині берега – простір між виноградниками та річкою Дунай обмежений для будівельних робіт. Тому місто дуже довге і вузьке – фактично одна вулиця Steiner Landstraße, яка з’єднує дві збережені башти воріт. Лише на східному кінці, при монастирі селище розширюється ніби поглинаючись Кремсом. Місто лише на 80 років молодше Кремса. Дунайська торгівля також була вирішальною для формування міста – вино експортувалося до Баварії та Верхньої Німеччини. Про процвітання міста нагадують багаті, прикрашені портали, фігури та фрески будинків.
Памятки Штайну на Дунаї.
Göttweigerhof – великий середньовічний бенедиктинського монастир.
Minoritenkirche церква та монастир миноритів зявилися ще за життя засновника ордену св. Франциска разом із заснуванням герцогом Леопольдом монастиря та церкви міноритів у Відні. Так само, як і домініканці в Кремсі, вони повинні були протистояти сектам вальденсіян і альбігойцям, які спочатку успішно поширювали своє вчення в Дунайському регіоні.
Парафіяльна церква святого Миколая присвячена покровителю моряків, що не дивно для міста достаток якого ріс на торгівлі Дунаєм.
На Rechthausplatz стоїть бароковий пам’ятник Йоханнесу (як кажуть австрійці) Непомуку. Ратуша Штейна з класицистичним фасадом трохи контрастує з сусідніми будівлями. На протилежному боці площі багатоповерхові міські будинки ведуть в бік Дунаю та до круглої вежі колишнього міського укріплення. Вона мала стримувати не лише ворожих нападників, але й повені. Згодом площа була закрита від Дунаю високою міською стіною.
Mazettihaus палацовий будинок одного з мерів міста 18 століття з багато прикрашеним триповерховим фасадом, вікнами, обрамленими пілястрами та арочними фронтонами – один із найбільш вражаючих барокових будинків у Штейні.
Будинок пізнього бароко і майстерня художника Мартіна Йоганна Шмідта має на фасаді фреску Марії з дитиною на земній кулі. Мартін Йоганн Шмідт увійшов в історію мистецтв як Kremser Schmidt Шмідт із Кремса. Окрім розписів церковх та монастирів, у тому числі й у Кремсі, зберіглося понад 1000 вівтарних картин. З середини 18 століття він жив у Штейні, став членом міської ради та придбав цей будинок. Австрійці вважають йогомистецьким генієм та успішним підприємцем. Поруч Лінцька брама й кінець міста.
Отож, що тут думати: середньовіччя і вино – варті того, щоб покинути помпезний Відень заради цього крихітного міста.
Мандроголізм, рислінг, Грюне Ветлвнер… можете продовдити
Сергій Щербій – текст і фото