Круп’янське

Село КРУП’ЯНСЬКЕ (0,5 тис. мешканців), що знаходиться за Великою Будою, якщо їхати у бік Чернівців. Сюди їдуть, щоб побачити архаїчний дерев’яний храм «хатнього» типу. Благовіщенська церква у Круп’янському побудована у 1772 році Савою Волчинським за допомогою його брата Костянтина і є типовим для Герцаівського району храмом «хатнього типу». Пізніше до бабинця збоку був прибудований невеликий тамбур з чотирма віконцями, над входом до якого розміщено образ Богоматері, оформлений рушником.

Стіни тут ще нижче, ніж у раніше оглянутих церков подібного типу у Поляні та Петрашівці: Благовіщенська церква складається всього з чотирьох широких венців дубових брусів. Пірамідальний верх з одним заломом над навою та зрізані верхи над бабинцем та вівтарем сховані під непропорційно високим скатним дахом, перекритим жерстяними плитками. Винос даху спирається на величезні фігурні кронштейни, завершені різними коньками, які починаються відразу з нижнього венця зрубу. Стіни оббиті широким тесом, який давно втратив свій «товарний» вигляд, завдяки чому церква ще більше дихає старовиною.
На південному фасаді нави збереглися фрагменти темперного живопису. В храмі знаходиться невеликий іконостас з оригінальним різьбленням, що нагадує орнаменти іконостаса в Успенській церкві в селі Дубівці Кіцманського району. Кажуть, що намісну ікону «Богоматір з немовлям» написав художник, тримаючи в руках квітку. Поруч з церквою стоїть двоярусна квадратна дзвіниця, нижній ярус якої кам’яний з наскрізним арочним проходом, а другий – дерев’яний каркасний. Раніше дзвіниця слугувала входом на храмове подвір’я.

Декілька рекомендацій, якщо надумаєте їхати дивитися церкву. Самі ви її не знайдете, треба питати місцевих. На новий великий храм так само не треба орієнтуватися: стара дерев’яна церківка знаходиться в іншому місці. Якщо ви любитель екстріму, то можете поїхати до Круп’янського складною серпантинною дорогою, що повертає з траси «Чернівці – Сучава» біля Валя Кузьмин. Дорога настільки крута, що наступного разу ніколи в житті я б нею не поїхав. Так що краще їхати туди через Годинівку Малу Буду та Велику Буду.

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)                          [info]andy_babubudu

48.161276, 26.069183 Дивитись на мапі Google Maps