ЛУНКА (Герцаївський район, 0,6 тис. мешканців) знаходиться на березі Прута між райцентрами Герца і Новоселиця. Село – справжня знахідка для любителів сакральної архітектури: на території Лунківської сільської ради, яка включає в себе села Лунку, Великосілля та Могилівку, розташовані відразу 6 храмів. Серед них – другий за віком мурований храм Буковини (про нього – в наступній розповіді), два старих храми молдавського-буковинського типу, одна «хатня» дерев’яна церква, гламурний молитовний будинок та цікава сучасна церква, яку ви бачите нижче.
Отже, якщо ви їдете від Герци, то в центрі Лунки вертаєте праворуч. Якщо ж з Новоселиці – відповідно ліворуч. Перша церква незабаром з’явиться з лівого боку дороги. Це – типовий для буковинсько-молдавської архітектури триконховий без купольний храм з восьмигранною баштоподібною дзвіницею над бабинцем. Щось подібне ми вже бачили у Малій Буді. Джерела інформації про церкву відсутні. Її немає ні в державному, ні в місцевому реєстрі пам’яток. Можна допустити, що храм походить з кінця XVIII – початку ХІХ століття. Судячи з намісної ікони, присвячений Св.Параскеві.
Незабаром головна дорога повертає праворуч. Їдемо нею, нікуди не звертаючи. Наприкінці села за великим будинком культури у сквері побачимо симпатичну одноповерхову будівлю колишньої примарії. Сьогодні тут – сільська рада. Якщо будете мати складнощі із пошуками того чи іншого храму, тут вам обов’язково допоможуть.
Повертаємося назад на головну дорогу. Лунка поступово переходить в Великосілля (0,9 тис. мешканців). Всі три храми села знайти доволі просто: усі вони знаходяться на головній вулиці з правого боку дороги. Першою перед нами з’явиться дерев’яна церква «хатнього» типу. Церква Різдва побудована у 1767 році Михаїлом Холбаном і на відміну від інших храмів Лунки та Великосілля є архітектурною пам’яткою.
Трохи далі – фіолетовий молитовний будинок. Ніколи не думав, що бувають румуни-протестанти.
В самому кінці села на цвинтарі стоїть мініатюрний храм з скатним дахом, в якому над навою височіє маленький восьмигранний купол. При першому погляді створюється враження, що він «кручений», подібно до куполів Миколаївської «п’яної» церкви у Чернівцях. Але якщо уважно придивитися, то стає зрозумілим, що купол прямий, а ілюзію його «скрученості» створюють маленькі віконця, які вирізані під кутом. Над бабинцем побудовано дзвіницю, таку ж мініатюрну, як купол над навою. Храм Різдва збудовано у 1990 – 1992 роках.
Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров) andy_babubudu