Оршівці

Село ОРШІВЦІ (2,4 тис. мешканців) знаходиться на кордоні із Снятинським районом Івано-Франківщини. Перше поселення на цьому місці датується 1580 роком, а сучасну назву село отримало у 1638 році від прізвища Молдавського господаря Ореша. Територіальна близькість до Гуцульщини визначила й тип місцевої архітектурної пам’ятки національного значення – дерев’яної гуцульської церкви Успіння Пресвятої Богородиці. Офіційна дата її створення – 1850 рік, ймовірно є датою її перебудови. Деякі джерела стверджують, що церква була побудована у 1758 році.
Храм в Оршівцях нагадує вже знайому нам Успенську церкву в Дубівцях: тризрубна на кам’яному фундаменті, одноверха, захищена широким опасанням на випусках верхніх венців зрубів. Накрита високим двоскатним дахом з фронтонами на західному та східному фасадах, під яким заховані невисокі зрізані пірамідальні верхи, що перекривають вівтар та бабинець. Над дахом підвищується верх нави – восьмерик на низенькому четверику, увінчаний шатром і завершений декоративною главкою. Як і в Дубівцях, храм майже повністю одягнений в жерстяну бляху – справжня біда для більшості буковинських дерев’яних церков галицького типу.

Дерев’яна двоярусна каркасна дзвіниця знаходиться на південний захід від церкви. Вона має розвинуте опасання у першому ярусі і арочну галерейку у другому. Барочне завершення верху дзвіниці робить її однією з найцікавіших в регіоні.

Є в Оршівцях і дендропарк. Парк садово-паркового мистецтва «Оршовецький» – один з найстаріших на Буковині. Створений він у 1850 році на площі в 10 гектарів. Парк має оригінальну паркову архітектуру та багатий дендрологічний склад. В його насадженнях більше 70 видів дерев та чагарників, у тому числі 36 видів різновидностей та форм екзотів. Серед них сосна Веймутова та чорна тсуга канадська, сосна Банкса, біота східна, платан кленолистий, дуб червоний, липа кавказька, айлант, медяний горіх та інші цінні види.
Це – не дендропарк, а цвинтар біля храму:

Текст та фото Андрія Бондаренка (Джихад Джаббаров)                          [info]andy_babubudu

48.420771, 25.624134 Дивитись на мапі Google Maps