Крутеньке

Прямісінько від “залізного монстра” у Перегонівці ми попрямували у Крутеньке. Дорога більш-менш, майже без матюків 20 хвилин і ми на місці. Колись тут Махно розбив офіцерські полки, якраз перед генеральною бивою під Перегонівкою, але назва Крутеньке закріпилась за селом не тоді – його так назвали за круті горби та яри, розкидані навколо. Можливо назвав село сам Іван Гонта – легендарний сотник, який колись заснував його. Можливо, це дух зрадженого Гонти помстився москалям у страшній вересневій битві 1919 року – втрати білогвардійців склали більше семи тисяч вбитих.

Засновник села був страчений поляками у 1768 році (читайте Шевченка), відповідно Крутеньке було засноване раніше, і заснували його хутором. У 1764 році тут звели триверху дерев’яну церкву Івана Богослова. В той час це була польська територія, більшість земель належали Станіславу Потоцькому, який запросив сюди уніатів. Останні у 1775 році зайняли (чи може захопили ) храм, і став він греко-католицьким. Але не надовго, адже в 90-ті роки 18 століття землі були окуповані Росією і з того часу про уніатів тут ніхто не чув.

У першій половині 19 століття власником маєтку в Крутенькому був Франц Гурковський. Цей поміщик польського походження, мабуть, щоб задобрити селян, дав кошти на розширення церкви Івана Богослова, і у 1848 році було зведено бічні прибудови.

Одна із наступниць Гурковського – княгиня Абомелік, вирішила збудувати нову церкву – дерев’янна на той час вже була в аварійному стані. Мурований храм на честь Івана Богослова заклали у 1901 році, а освятили у 1908-му. При будівництві використали типовий єпархіальний проект, але дзвіниця вибивалася із цієї концепції – особисто мені вона схожа на Спаську башту Кремля.

У 1944 році храм був значно поруйнований і відновили його лише у період Незалежності. Нині він виглядає як нова копійка й не схожий на більшість навколишніх церков. Його довжина 35 метрів, ширина – 23, висота дзвіниці – теж 23 метри. Описувати храм не буду – дивіться на фото. Єдине, що хочу зауважити – Кіровоградщина нас знову здивувала. 

У Крутенькому збереглася будівля школи зведена ще у 19 столітті. Розташована відразу за церквою.

Текст та фото Романа Малекова

48.554114, 30.450325 Дивитись на мапі Google Maps