Баннівка. Батьківщина болгарського героя

Згідно із офіційною версією Баннівка була заснована болгарами, які прийшли на порожнє місце із міста Ізмаїл. Насправді, місце не було порожнім. До окупації Бессарабії Росією тут стояло ногайське поселення Кірет (Кірііт). Ногайці були примусово виселені, і на їхні землі запросили колоністів.

Баннівку заснували у 1821 році. Очільником болгар-колоністів був чоловік, із прізвищем Бано, тому поселеня пізніше почали називати Баннівкою. Хоча існує версія, що село назвали через баню – термальне джерело, або просто баня – ди миються і паряться.

Після заснування колонії тут поселилося 55 болгарських родин, які отримали у користування 6480 десятин землі. У 1853 році у Баннівці було вже 104 болгарські родини (651 особа). Нині в селі мешкає близько 1,2 тис. осіб, із них 90% – етнічні болгари, які вважають рідною мовою болгарську.

Головною пам’яткою Баннівки є Троїцька церква, яку звели болгари у 1840 році. Стиль храму – класицизм, але без колон і зовнішнього декору. Хоча можливо, декор знищили у радянські часи. Біля храму декілька старовинних кам’яних надмогильних хрестів та пам’ятник генералу Івану Колєву – відомому болгарському воєначальнику, якого називають “батьком болгарської кінноти”. Він народився у Баннівці, потім служив у болгарській армії, на боці Австро-Угорщини й прославився умілим керівництвом кавалерією. Ось що про нього пише болгарська Вікіпедія:

15 вересня 1863 року в Банівці народився великий болгарський полководець, блискучий командир кавалерії та визволитель усієї Добруджі генерал-лейтенант Іван Колев .

Баннівка розташована за 25 км від Болграда – столиці українських болгар.

Текст та фото Романа Маленкова.