Шабо. Вино і дача Ансельма

Шабо — село в Україні, в Білгород-Дністровському районі Одеської області, адміністративний центр Шабівської сільської громади. Розташоване на березі Дністровського лиману, на відстані 10 км від Чорного моря. Його заснували ще в османські часи (1788 р.) і називалося воно Аша-Абаг – «садами» в той час називали виноградники, а «нижніми» їх іменували тому, що вони розташовувалися нижче Аккермана. Франкомовні швейцарці, які прийшли сюди у 1822 році із кантону Во, спочатку намагалися зберегти історичну турецьку назву, але через труднощі вимови поступово переробили його в «Шаба» (Schabag, «g» наприкінці слова у французькій не вимовляється), а потім остаточно перейменували в «Шабо» на французький манер. Заснування швейцарської колонії відбулося із дозволу імператора Олександра І.

Нині Шабо відоме своєю виноробною продукцією, на його території розташоване ТОВ «Промислово-торговельна компанія Шабо».

Перші виноградні сади у цьому регіоні були висаджені ще греками і генуезцями у VI столітті. Пізніше унікальні сорти винограду сюди завезли турки, які заснували поселення Аша-абаг. І вже «офіційні» основоположники культурного виноробства у цьому регіоні — франкомовні швейцарські переселенці — називали це місце Шабаг, яке з часом місцеве населення перейменувало на легше, — Шабо.

Шабо — одне з небагатьох місць в Європі, де лоза не постраждала від «виноградної чуми» — філоксери. Примітно, що під час антиалкогольної кампанії 1985 року в Шабо практично не вирубувалися виноградники. І в наші дні шабські вина славляться своєю якістю. В 2009 в селі відкритий Центр культури вина Шабо. За матеріалами Вікіпедії.

Центр культури вина Шабо — розташований за 70 кілометрів від Одеси в селі Шабо об’єднує діюче високотехнологічне підприємство, стародавні винні підвали, дегустаційна зала, експозиції сучасного скульптурного та архітектурного мистецтва, а також Музей вина та виноробства.

Центр є заснованим 2009 року соціальним проектом виноробної компанії «Шабо» (ТОВ «Промислово-торговельна компанія Шабо»), є першим і єдиним подібним освітнім комплексом в Україні. Його головна мета — підвищення в Україні культури пиття. Щороку центр відвідують десятки тисяч осіб. Найпопулярніші — сімейні тури.

Центр представляє Україну на карті музеїв вина Європи, є членом міжнародної «Асоціації культурного і туристичного обміну», визнаний об’єктом винної культурної спадщини Європи.

Ініціатор створення — голова правління компанії «Шабо» Важа Іукурідзе. За матеріалами Вікіпедії.

Головною архітектурною пам’яткою Шабо є дача Ансельма – багатого винороба, який працював на підприємстві у 19 ст.  Її називають “замком”. Цей особняк дійсно нагадує мініатюрний замок, тому був побудований в замковому стилі. У 1895 році фотографія особняка була опублікована в Паризькому журналі. У радянські часи тут був розташований туберкульозний диспанцер. За матеріалами Вікіпедії.

Нині маєток Ансельма у дуже поганому стані. Від нього залишилася лише в’їзна брама, палац, господарське приміщення (склад) та водонапірна вежа, обплетена диким виноградом.

Є у Шабо старовинна церква – Миколаївська. Побудована вона імовірно в 1805 році (про що свідчить табличка біля входу). Однак ніяких документальних підтверджень цьому немає. Перша письмова згадка відноситься до березня 1809. Згідно з румунським довідником, дата побудови церкви — 1882 рік. Проте написи на пожертвуваних іконах датовані 1852 роком. Швидше за все, в 1852 році церкву перебудовували, а зведено її близько 1805 року. За матеріалами Вікіпедії.

Фото Романа Маленкова та Максима Назаренка.