Василівка. Палац “Лігво вовка” та Фрейд

Село Василівка відоме у документах із 1770 року. Тоді воно було татарським і називалося Каная Мурза. Після російської окупації на початку 19 століття село перейменували у Шостку, потім воно називалося Шестаково, а от коли воно почало називатися Василівкою – зрозуміти непросто, але на початку 20 століття назва була – Василівка.

У 1830-1850-ті роки у Василівці місцевий поміщик Василь Дубецький, генерал-майор, доречі, звів великий палац. Вірогідно, автором проекту був Франц Боффо, автор Потьомкінських сходів у Одесі.

У 1862 році, після скасування кріпацтва, нащадки Дубецького не змогли утримувати великий палац, і продали його євреям Фішелю Бергмадському та Янкелю Сверліку. А у 1885 році його купив каховський купець Костянтин Панкєєв. Його син, Сергій Панкеєв, страждав психічними розладами – йому щоночі снилися жахи із вовками на деревах. Усьому світові відомий як «людина-вовк», його лікував сам Зигмунд Фрейт, і кажуть вилікував. За цей факт садиба дістала назву «Лігво Вовка».

Далі текст із Вікіпедії. З 1917 по 1920 садибу займав відділок міліції (НКВД). Після 1920 року тут мешкали місцеві жителі. Були розміщені адміністративні кабінети, клуб та кінотеатр.

Садиба складалася з трьох двоповерхових корпусів, пов’язаних між собою одноповерховими переходами. До панського дому примикали різні господарські добудови, виріс великий сад, в якому росли 73 горіхи, ліс площею 44 десятини, озеро, маленький ставок і фонтан.

Ліс вирубали ще під час Громадянської війни. Сад поступово занепав і зник. Залишки фонтанів ще було видно в 1990-х роках. Зараз від усієї цієї пишноти залишилося тільки озеро, кілька дерев і залишки одного фонтана.

Після 1991 року будівля почала руйнуватися. Місцеві жителі виймали віконні рами, двері, розбивали стіни на цеглу для власних будівель. Як наслідок обвалився дах, міжповерхові перекриття; на початку 2000-х обрушилася і головна західна стіна центрального корпусу. Зараз будівля може впасти повністю в будь-який момент.

У 2007 році садиба була продана за 1 млн.грн. ТОВ «Українська Кабельна Компаніїя» (м. Одеса) під зобов’язання історичної реконструкції до 2017 року. Однак, роботи по відновленню так і не були розпочаті.

Текст та фото Романа Маленкова. Викристано матеріали Вікіпедії.